Aktualności

Gdzie i jak pozbyć się termometru rtęciowego?

Wyrzucanie termometru rtęciowego i jego cząstek do zmieszanych odpadów komunalnych jest zabronione. Jest to odpad niebezpieczny. Rtęć, która znajduje się wewnątrz termometrów jest jednym z najbardziej toksycznych pierwiastków na Ziemi. Jak w takim razie bezpiecznie pozbyć się termometru?

źródło: pixabay.com

Jeśli posiadamy termometr rtęciowy, który chcemy wyrzucić, możemy go oddać luzem do PSZOK przy ul. Michalczyka 9 lub do SZOP, czyli Samochodu Zbierającego Odpady Problemowe. Najlepiej, gdyby termometr zapakowany był w oryginalne etui. Harmonogram oraz informacje nt. SZOP znajdziecie tutaj. Co w przypadku, gdy termometr uległ zbiciu?

Do zbierania rtęci nie należy używać odkurzacza, który może powodować rozpylenie rtęci w powietrzu. Najlepiej wykonać to tekturką lub kawałkiem papieru, za pomocą których należy drobiny rtęci zmieść na szufelkę. Następnie musimy przełożyć nasz odpad do szczelnie zamykanego słoika bądź innego przezroczystego pojemnika z tworzywa sztucznego wypełnionego zimną wodą, a następnie zakręcić.  Czynności należy wykonać w gumowych rękawiczkach ochronnych.

Słoik lub pojemnik nie powinny zawierać etykiet, tak by odpad był dobrze widoczny. Pojemność słoika nie powinna być większa niż 2l. Należy w nim również umieścić wyłącznie odpady z termometru rtęciowego bez dodatkowych folii oraz papierów.

Tak zapakowane odpady należy dostarczyć do PSZOK przy ul. Michalczyka 9 lub do SZOP, gdzie znajdują się specjalne pojemniki na tego typu substancje niebezpieczne. Zebrana od mieszkańców rtęć jest następnie przekazywana do utylizacji. 

UWAGA: Rtęć nieznanego pochodzenia nie zostanie przyjęta w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.