Aktualności

Zużyte opony w PSZOK – Ostatnia podróż czy nowe życie?

fot. Paweł Szot

Za nami kolejna już „akcja zima” w tym roku. Nasze pługosyparki od bardzo wczesnych godzin porannych dbały o kondycję dróg w naszym mieście. Każdy z nas musi jednak pamiętać o dobrych oponach. Nawet najczarniejsze drogi świata i najlepsze systemy antypoślizgowe nie wyprowadzą nas z zakrętu jeśli będziemy jeździć na złym ogumieniu. A gdy bieżnik już zanika albo opony się zestarzeją? Co dzieje się z nimi na końcu ich życiowej drogi?

Gdzie oddać zużyte opony? 

Stare albo zniszczone opony, które najlepsze sezony mają już za sobą, możemy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czyli do popularnego PSZOK-a. Każdego roku możemy bezpłatnie oddać maksymalnie 8 opon przeznaczonych dla samochodów osobowych. Istnieje również możliwość pozostawienia starych gum u wulkanizatora. Najczęściej dzieje się to jednak za niewielką opłatą.

Do PSZOK-a i co dalej?

Życie opon nie kończy się jednak w PSZOKu. Materiały z których są zrobione nadają się do powtórnego przetworzenia czyli do tzw. recyklingu materiałowego. Oznacza to, że tworzywa z których są zbudowane czyli m.in: guma, elastomery, stal, tekstylia, krzemionka – zostaną wykorzystane na inne sposoby. Rozdrobnione opony w postaci granulatu dodawane są do niektórych asfaltów – polepszają przyczepność dróg, zwiększają ich odporność i skracają drogę hamowania. Tak przygotowany granulat wykorzystywany jest również do tworzenia wycieraczek, dywaników samochodowych, podeszw i wielu innych gumowych przedmiotów. Każdy użytkownik osiedlowych orlików może go także zauważyć między źdźbłami sztucznej trawy. Stal zawarta w oponach przetapiana jest w hucie, po czym na nowo gotowa jest do użytku. Odzyskane tekstylia dodawane są do betonu, przez co uzyskuje lepszą wytrzymałość i dłuższą żywotność. Jedną z wielu dróg na zagospodarowanie starych opon jest także przetworzenie ich na paliwo alternatywne, wykorzystywane m.in. w cementowniach. Wiele danych wskazuje na dużo niższy wskaźnik emisji spalania w porównaniu z węglem przy zachowaniu wysokiej kaloryczności paliwa.

Wpływ na środowisko

Stare opony wciąż są jednym z najczęściej widywanych odpadów na dzikich wysypiskach. Niestety, tego rodzaju odpady mają fatalny wpływ na środowisko naturalne. W ich skład wchodzą szkodliwe polimery, metale ciężkie, rakotwórcze substancje takie jak benzen, fenole i wiele innych, które przedostają się do gleby a później do wód gruntowych. Czas rozkładu opony mierzy się w granicach od 100 do 150 lat. Zadbajmy o ponowne ich wykorzystanie. Pamiętajmy, że dobrze zagospodarowane opony mogą posłużyć jeszcze długi czas – na drogach, boiskach, w hutach a także na działkowych ogródkach w postaci zmyślnych kwietników 😉

 

źródło: green-projects.pl