Aktualności

Zostań eko-bohaterem

Ekosystem zaprasza do udziału w bezpłatnych eko-warsztatach dla najmłodszych wrocławian. Do programu mogą zgłaszać się szkoły podstawowe i przedszkola z Wrocławia. Zapisy właśnie ruszyły, a zajęcia rozpoczną się na początku lutego.

Spółka Ekosystem pozyskała dofinasowanie w ramach programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sumie w programie może wziąć udział nawet 4000 młodych wrocławian.

–  Idea zajęć jest bardzo prosta. Pokazujemy, że tak naprawdę każdy z nas może zostać eko-bohaterem, bo często wystarczy zmienić jedną małą rzecz w naszym codziennym funkcjonowaniu, co przyniesie ogromną korzyść dla środowiska. To może być np. używanie bidonu do wody zamiast jednorazowych plastikowych butelek – wyjaśnia Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa spółki Ekosystem.

Zajęcia kierowane są do uczniów szkół podstawowych w klasach od I do IV oraz do przedszkoli. Warsztaty – w szkołach i przedszkolach – poprowadzą doświadczeni eko-edukatorzy, a spotkania zostaną dostosowane do możliwości uczestników. To, co wyróżnia je na tle innych tego typu zajęć to nac

isk na praktyczną naukę i wzmacnianie postaw proekologicznych. Scenariusze spotkań zakładają poznawanie zasad segregacji, ale i przybliżenie wybranych pojęć, np. zero waste, świadomego ograniczania zasobów naturalnych czy upcyklingu przedmiotów. Warsztatom towarzyszą gry i zabawy, które ułatwiają utrwalenie zdobytej wiedzy.

– Nasze zajęcia stawiają na zdobywanie praktycznej wiedzy w sposób przyjemny dla dzieci – mówi Miriam Wójciak, Dział Promocji i Edukacji, Ekosystem. – Nauka przez zabawę pomaga przyswoić wiedzę w naturalny sposób, co potem często procentuje zmianą zachowań w całych rodzinach. Dzięki ciekawym pomocom wizualnym i filmom prezentujemy dalszą drogę odpadów i konkretne korzyści wynikające z odpowiedniego z nimi postępowania. To stanowi dodatkową motywacją do wprowadzenia zmian – dodaje.

W programie mogą uczestniczyć wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe (klasy I-IV), działające na terenie gminy Wrocław. Nauczyciele i opiekunowie przedszkolni zainteresowani udziałem proszeni są o zgłoszenia pod adresem: warsztaty@ekosystem.wroc.pl w celu umówienia dogodnego terminu. Wystarczy podać nazwę placówki, którą się reprezentuje oraz wiek uczestników.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowanym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.