Aktualności

SZOP na nowy rok

Znamy już harmonogram przejazdów SZOP-ów w 2024 roku. To świetny sposób, by oddać niepotrzebny sprzęt elektroniczny oraz inne odpady problemowe, których nie możemy wyrzucać do przydomowych pojemników.

Harmonogram pracy Samochodów Zbierających Odpady Problemowe, nazywanych w skrócie SZOP-ami, na cały 2024 rok jest już dostępny na stronie Ekosystem. Można tam sprawdzić i wydrukować harmonogram dla swojego osiedla.

Przejazdy SZOP organizowane są od poniedziałku do soboty w godzinach od 16:00 do 20:00. Busy zatrzymują się w ustalonych, łatwo dostępnych lokalizacjach dwa razy w miesiącu w przypadku każdego osiedla. Postoje trwają godzinę, jednak w sytuacji zapełnienia pojazdu, mogą zostać skrócone.

Co mogę oddać?

– Często po świętach mamy sporo nieużywanej, niesprawnej elektroniki niewielkich gabarytów czy małego sprzętu AGD – w prosty sposób możemy je oddać właśnie do SZOP-a – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa Ekosystem. Poza niewielkimi elektroodpadami SZOP-y przyjmują też zużyte żarówki, świetlówki, resztki farb, opakowań po farbach, baterie i akumulatory oraz przeterminowane leki. Możemy do nich oddać chemikalia – rozpuszczalniki, przeterminowane oleje z silników samochodowych, detergenty, kleje i opakowania po klejach, lepiszcze i żywice, środki ochrony roślin, oleje i tłuszcze jadalne, tusze, tonery do drukarek i termometry rtęciowe. Warto przypomnieć, że płyny (oleje, środki ochrony roślin czy farby) i leki są przyjmowane wyłącznie w szczelnych opakowaniach, zapobiegających przeciekaniu. Muszą posiadać oryginalne etykiety umożliwiające ich identyfikację. Obsługa SZOP-a może odmówić nam przyjęcia odpadów w sytuacji, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie pochodzą one z gospodarstwa domowego.