Aktualności

Miliony ton zebranych odpadów. Ekosystem – to już 10 lat pracy na rzecz Wrocławia

Nasza praca to miliony ton zebranych odpadów, likwidacja 23 tys. ton śmieci z „dzikich wysypisk”, zwiększenie liczby koszy ulicznych, dbanie o wrocławskie drogi, chodniki i ścieżki rowerowe, oraz działania edukacyjne jak eko-warsztaty dla ponad 100 tys. wrocławian. Tym przez 10 lat zajmował się i nadal zajmuje Ekosystem sp. z o.o., która obchodzi swój okrągły jubileusz.

10 lat temu, w połowie 2012 r. w stolicy Dolnego Śląska powołano spółkę Ekosystem. Naszym głównym zadaniem było uruchomienie, a następnie rozwój systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i dążenie, aby Wrocław stał się miastem czystym i przyjemnym zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających go turystów, których z roku na rok przybywa.

Najtrudniejsze było uruchomienie nowego sposobu odbioru odpadów komunalnych oraz wspólna praca z mieszkańcami. Świadomość mieszkańców powoduje, że segregacja nie jest tylko traktowana jako obowiązkowa, ale też głęboki sens i wpływa na poczucie dumy z czystego miasta, podwórka, ulicy czy parku gdzie pracujemy, spędzamy czas wolny.

 

Zaangażowanie wrocławian i wrocławianek oraz nasza praca przyniosły efekty.

Stale rośnie liczba selektywnie zbieranych odpadów:

  • Do tej pory zebraliśmy ponad 2,5 mln ton odpadów komunalnych.
  • Co roku bite są także rekordy na PSZOK-ach. Dzięki tym eko-punktom 30 tys. ton odpadów przekazaliśmy do przetworzenia lub utylizacji.
  • Blisko 23 tys. ton odpadów zebraliśmy z „dzikich wysypisk”, za kwotę blisko 4,5 mln złotych.

Tysiące warsztatów, spotkań z mieszkańcami, pikników

W swojej działalności stawiamy na edukację oraz komunikację z mieszkańcami. Przez ostatnie 10 lat m.in. przeprowadziliśmy tysiące warsztatów, pikników czy wydarzeń plenerowych dla mieszkańców. Przyszłość należy zwłaszcza do młodych, dlatego mocno skupiamy się na najmłodszych. Dzięki eko-warsztatom prowadzonym na terenie placówek oświatowych, na PSZOK oraz podczas wydarzeń plenerowych blisko 100 tysięcy wrocławian, w większości dzieci, dowiedziało się, nie tylko jak i po co segregować, ale także, że to od nich zależy przyszłość naszej planety.

Czyste drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i więcej śmietników tzw. „foczek” na ulicach

Ekosystem to nie tylko odpady komunalne.

To także utrzymanie w czystości coraz większej liczby wrocławskich dróg, chodników, ścieżek, a zimą dbanie o ich przejezdność i komfort użytkowania:

  • 2 mln mkw. więcej jezdni objętych jest zamiataniem niż 10 lat temu,
  • od kwietnia do października zmywamy 3,7 mln mkw. jezdni,
  • w sezonie letnim sprzątanych jest o ponad 1,1 mln. mkw. więcej chodników i ciągów pieszo-rowerowych, a blisko o 0,5 mln mkw. więcej zimą,
  • blisko dwukrotnie zwiększono liczbę ulicznych koszy.

 

Dziesięć lat Ekosystemu to także innowacyjne działania.

Uruchomiony w 2021 r. mobilny punkt odbioru odpadów, czyli popularny SZOP cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niemu mieszkańcy w wygodny sposób przekazali ponad 140 ton drobnych, problemowych odpadów. Wydłużeniu ulegają także godziny otwarcia PSZOK-ów, tak by łatwiej było z nich skorzystać.

Najbliższa przyszłość to m.in. uruchamianie dodatkowych eko-punktów, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, rozszerzanie terenów objętych objazdową zbiórką odpadów wielkogabarytowych oraz udostępnienie mieszkańcom nowoczesnej aplikacji.

Wciąż doskonalimy swoje działania, jesteśmy otwarci na sugestie i współpracę mieszkańców starając się iść za ich oczekiwaniami, zwłaszcza że Wrocław to miasto rozwijające się z roku na rok.