Aktualności

Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Tegoroczny Światowy Dzień Wody przebiega pod hasłem „doceniania wody”, co w okresie pandemii ma szczególne znaczenie. W tym roku obchody Dnia Wody są utrudnione, niemniej Hydropolis przygotowało na najbliższy weekend (20-21 marca) grę terenową HYDROcaching. Jej motywem przewodnim jest popularny na całym świecie geocaching.

Motywem przewodnim jest popularny na całym świecie geocaching. Na poszukiwaczy czeka aż 50 ekologicznych butelek z tritanu, ukrytych w przestrzeni miejskiej. Wskazówki do ich odnalezienia zostaną zamieszczone na facebookowym profilu Hydropolis w sobotę oraz w niedzielę o godz. 10.00. Udział w grze jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Na wszystkich znalazców czekają upominki. Więcej informacji na stronie www.hydropolis.pl

Czysta woda do picia staje się towarem deficytowym, a jej oczyszczanie to długotrwały i wieloetapowy proces. Z okazji Światowego Dnia Wody wrocławskie wodociągi przygotowały krótki film – wycieczkę po Zakładzie Produkcji Wody „Na Grobli”, podczas której dowiemy się, w jaki sposób surowiec ujmowany z rzek Oławy oraz Nysy Kłodzkiej  jest uzdatniany, a następnie transportowany do kranów mieszkańców Wrocławia i aglomeracji. Film od 22 marca będzie dostępny na facebookowym profilu MPWiK Wrocław, a także na stronie www.mpwik.wroc.pl.

Szacunku do wody najlepiej uczyć od najmłodszych lat, dlatego wodociągowcy  nie zapomnieli o dzieciach. W Światowym Dniu Wody swoją premierę będzie miała trzecia część przygód strażników wody – Błękitki i Groblika. Tym razem komiksowi bohaterowie stawiają czoła rodzeństwu Śmiecialskich, które robi wszystko, by wody na naszej planecie, a zwłaszcza rzeki  stały się wielkim wysypiskiem śmieci, a plastik – zatruwał środowisko. Komiksowe materiały cieszące się popularnością wśród dzieci zostaną umieszczone na stronie spółki wodociągowej.

Trochę historii: 

Święto wody zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  w 1992 r. Powodem był fakt, że już wtedy ponad miliard ludzi na świecie cierpiał z powodu braku dostępu do czystej wody. Taka wizja wciąż wydaje się  nam daleka, tymczasem obecnie w wielu miejscach wody po prostu brakuje. I nie trzeba sięgać daleko, jak do Kapsztadu w RPA. Taka historia wydarzyła się też w Polsce, w Skierniewicach dwa lata temu, w trakcie suszy.  Dbanie o zasoby wody to jedno z największych wyzwań, przed jakimi dziś stoimy – kluczowe dla przyszłych pokoleń. Utrudniają to zmiany klimatyczne. Według hipotez do 2025 roku około 2-3 miliardów ludzi będzie miało utrudniony dostęp do wody zdatnej do picia. Problemy z dostępem do słodkiej wody dotyczą nie tylko pustynnych rejonów, ale także m.in. Europy w tym krajów rejonu Morza Śródziemnego, Cypru, Malty i Hiszpanii, gdzie szczególnie braki może odczuwać rolnictwo.