Aktualności

Co zrobić, żeby pożegnać się z choinką w sposób ekologiczny?

Created by freepik – www.freepik.com

Nieodłącznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia jest przyozdobiona w bombki i kolorowe światełka choinka. Przychodzi jednak moment, w którym wszystkie prezenty spod drzewka znikają a igły zaczynają opadać z jego gałązek. Co zrobić, żeby pożegnać się z choinką w sposób ekologiczny? To proste! Przede wszystkim choinkę należy rozebrać ze wszystkich ozdób:

  • Jeżeli chcecie pożegnać wysłużone plastikowe bądź szklane bombki, łańcuchy, ozdoby, stojaki – należy wyrzucić je do odpadów zmieszanych (pojemnik czarny). Tworzywa, z których zostały zrobione nie nadają się do ponownego przetworzenia.
  •  Wypalone światełka należy wyrzucić do pojemników na elektroodpady. Można je znaleźć w sklepach z elektroniką, w SZOPach (Samochodach Zbierających Odpady Problemowe), które od 2 stycznia poruszają się po wrocławskich osiedlach  lub zostawić w PSZOKu.
  • Choinki żywe – cięte lub te w doniczkach, zostawmy przy pojemnikach na bioodpady, zostaną zabrane wraz z innymi. Jeśli chcemy jednak drzewko jest w dobrej formie ( m.in. nie osypują się igły, było podlewane i ma zachowaną bryłę korzeniową) warto podarować mu drugie życie. Posadzić we własnym ogródku lub na działce bądź oddać do adopcji. Taką możłiwość daje m.in grupa jaką znajdziecie pod linkiemhttps://www.facebook.com/groups/adopcjechoinek.
  • Zniszczone choinki plastikowe powinniśmy zostawić w pojemnikach na odpady wielkogabarytowe. Możemy je też przywieźć do PSZOK. Jeśli sztuczne drzewko jest niewielkich rozmiarów można wrzucić je również do pojemnika na odpady zmieszane. Nie należy go jednak wyrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne.