Aktualności

Miejska kompostowania z nowymi maszynami

Mobilna rozdrabniarka, przesiewarka bębnowa i ładowarka. Flota wrocławskiej kompostowni wzbogaciła się o trzy nowoczesne maszyny. To kluczowy etap na drodze do podwojenia jej przepustowości. Docelowo wzrośnie ona do 12 tysięcy ton odpadów zielonych przetwarzanych każdego roku.

Trwają przygotowania do podwojenia przepustowości wrocławskiej kompostowni z 6 tys. do 12 tys. ton odpadów zielonych przetwarzanych każdego roku. Jej flotę zasiliły właśnie trzy nowe maszyny – specjalistyczna mobilna rozdrabniarka do gałęzi, przesiewarka bębnowa z separatorem tworzyw sztucznych oraz ładowarka, która wykorzystywana jest w większości prac prowadzonych na terenie kompostowni.

– Maszyny wyróżniają się wysoką wydajnością. Spełniają też restrykcyjne normy emisji spalin – mówi Adrian Konradi, kierownik wrocławskiej kompostowni odpadów zielonych. – To ważne uzupełnienie naszej floty. Nowy sprzęt częściowo zastąpi wysłużone maszyny i pozwoli w przyszłości podwoić przepustowość instalacji na Janówku do 12 tys. ton odpadów zielonych przetwarzanych co roku.

Aktualnie na Janówku w ciągu roku z 6 tys. ton odpadów zielonych produkuje się około 3 tys. ton e-kompostu. Przy zwiększeniu przepustowości liczba przygotowywanego kompostu ulegnie podwojeniu do 6 tys. ton. Ten certyfikowany e-kompost jest cennym nawozem. Ma szerokie zastosowanie – we Wrocławiu  wykorzystuje się go m.in. do użyźniania skwerów i miejskich terenów zielonych.  Wykorzystują go prywatne firmy, a także mieszkańcy. Każdy wrocławianin może w ciągu roku za darmo odebrać do 1m³ e-kompostu, co w przybliżeniu odpowiada pojemności przyczepki samochodowej.

Wrocławska kompostownia wytwarza certyfikowany e-kompost – środek wysokiej jakości i o stabilnych parametrach poprawiający właściwości gleby. Można go stosować w przypadku wszystkich rodzajów gleb, w szczególności na glebach lekkich, ubogich w próchnicę i składniki pokarmowe. Co ważne, prowadzimy stały monitoring składu naszego e-kompostu. To pozwala na bieżąco weryfikować jakość finalnego produktu – wyjaśnia Adrian Konradi, kierownik kompostowni Ekosystem.