Aktualności

Warsztaty i pogadanki ekologiczne na Tarnogaju

„Zielony Tarnogaj” to cykl warsztatów i pogadanek o ekologii. W najbliższą sobotę (15 maja) mieszkańcy sami zasieją rosliny miododajne na skwerach i i w osiedlowym parku. Proekologiczny projekt organizowany jest przez stowarzyszenie Przyjazny Tarnogaj w ramach Mikrograntów NGO.

– Chcielibyśmy pokazać naszym sąsiadom, że bardzo łatwo jest żyć trochę bardziej eko – mówi Jessica Wolska-Myszko, organizatorka.- Że nie potrzeba na to ani bardzo dużo czasu, ani większych środków. Bycie eko to kwestia dokonywania świadomych wyborów. A żeby były świadome – przez najbliższe 2 miesiące, wspólnie będziemy się uczyć.

W ostatni weekend odbyły się warsztaty „Co jeśli nie plastik?” Można było dowiedzieć się na nich jakie są alternatywy dla tworzyw sztucznych, jak można ograniczyć plastik w domu oraz jak działa recykling i upcykling. Uczestnicy otrzymali materiały na warsztaty praktyczne z robienia sojowych woskowijek. I tak w kilkunastu tarnogajskich domach pożegnano się z folią spożywczą i papierem śniadaniowym.

A co przed nami?

Dzień Polskiej Niezapominajki tradycyjnie obchodzimy 15 maja. W tym roku na Tarnogaju szykują się obchody tego nietypowego święta. Mieszkańcy i mieszkanki zasieją niezapominajki w dwóch lokalizacjach – w parku Tarnogajskim oraz na skwerze pomiędzy ul. Paczkowską Nyską i Sernicką. Z jednej strony jest to dzień, który ma zachęcić do otwarcia się na drugiego człowieka oraz do dostrzeżenia go na własnym osiedlu. Z drugiej niezapominajka jest rośliną miododajną, atrakcyjną dla pszczół, zatem ich sianie ma więc walor wspierania bioróżnorodności. Tarnogajczycy i tarnogajki góry wezmą się za obsiewanie osiedla nie wrócą do domu z pustymi rękami. Otrzymają sadzonki niezapominajek, które będą mogli zasadzić na swoich balkonach czy ogrodach. Na każdej z nich znajdzie się wskazówka co zrobić aby na co dzień chronić środowisko.

Dzień wcześniej dziećmi z osiedlowej szkoły podstawowej obsieją niezapominajkami tereny zielone wokół ich placówki.

Kosmetyki i środki czystości z produktów spożywczych, czyli czy warto robić własne kosmetyki, jakie są zalety i wady, jak zacząć, na co zwracać uwagę, gdy kupujemy kosmetyki. O tym wszystkim mieszkańcy i mieszkanki dowiedzą się na warsztatach 28 maja. Wezmą również udział w warsztatach robienia domowego środka czystości lub płynu do dezynfekcji.

Segreguję, kompostuję to kolejny blok warsztatowy, który ma skupić się na prawidłowej segregacji i domowych możliwościach każdego z nas. Jaka jest różnica między segregacją bioodpadów, a kompostowaniem, czym jest gospodarka obiegu zamkniętego i co można zrobić w ramach upcyklingu. Na mieszkańców czekają warsztaty robienia domowych lampionów ze słoików (23 maja), wikliny z gazet (30 maja) oraz świec sojowych (13 czerwca)

Z kolei w ramach Roślinnej kuchni czyli obiad z łąki uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się czym jest dzika kuchnia i jakie chwasty możemy zjeść. Dodatkowo jak nieoczywiste produkty możemy wykorzystać w kuchni. Spotkanie będzie miało na celu wymienić się pomysłami na proste obiady z resztek, które zapewne każdy z nas tworzy. 20 czerwca chętni będą mieli także okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych i nauczyć się jak robić wegańskie sery z elementami dzikiej kuchni

Zapisy na warsztaty odbywają się za pośrednictwem profilu nafacebooku: fb.com/PrzyjaznyTarnogaj