Na opakowaniach produktów, które codziennie kupujemy, możemy znaleźć przeróżne znaki, symbole i liczby. Przybliżamy Wam te, które dotyczą recyklingu i gospodarki odpadami.
Ten symbol na opakowaniu oznacza, że nadaje się ono do recyklingu! Czyli można je ponownie wykorzystać. Symbol pojawia się najczęściej na przedmiotach wykonanych z tworzyw sztucznych i aluminium.
Często pod strzałkami można znaleźć napis informujący o rodzaju surowca użytego do produkcji opakowania (np. PET – politereftalan etylenu), a wewnątrz pętli może znajdować się liczba informująca, jaki procent użytych do produkcji materiałów pochodził z recyklingu.
Taki znak możemy znaleźć również na paczkach, puszkach, pojemnikach, butelkach, kartonach i torbach. Jeśli są wykonane z papieru – wyrzucamy do niebieskiego pojemnika, jeśli z tworzyw sztucznych (czyli np. z aluminium) – do żółtego.
Ten znak świadczy o tym, że opakowanie jest kompostowalne. Takie opakowania rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Produkty ekologiczne z tym symbolem mogą być więc kompostowane wraz z odpadami organicznymi.
Ta etykieta ekologiczna jest przyznawana przez DIN CERTCO (Niemiecki Instutut Standaryzacji). Warto pamiętać, że popularne ostatnio torby ekologiczne – nazywane mianem kompostowalne – w większości nie posiadają tego certyfikatu ekologicznego.
Na rynku coraz częściej pojawią się takie opakowania: chociażby niektóre butelki z wodą, torby foliowe czy paczki, w których znajduje się żywność.
Torby kompostowalne wyrzucamy do worków na odpady zielone (kolor brązowy) lub możemy je zutylizować w domowym kompostowniku, jeśli taki posiadamy.
Przeczytaj więcej o segregacji odpadów zielonych >>
Dwie strzałki skierowane w przeciwne strony oznaczają, że jest to opakowanie do ponownego wykorzystania, czyli gdy zużyjemy produkt, który się w nim znajduje opakowanie może być wykorzystane ponownie, a więc nie jest odpadem.
Projektuje się je specjalnie z myślą o ponownym użyciu do tego samego celu i muszą nadawać się do użycia co najmniej dwukrotnie. Symbol ten występuje najczęściej na beczkach, kontenerach, puszkach, pudełkach, kanistrach i szklanych pojemnikach.
W ten sposób funkcjonują butelki zwrotne, które można oddać do sklepu po wypiciu napoju.
Przekreślony pojemnik pojawia się przede wszystkim na sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, którego nie można wyrzucać wraz z innymi odpadami. Zaliczają się do niego urządzenia gospodarstwa domowego, zarówno te duże (czyli np. lodówki, chłodziarki, pralki, zmywarki, kuchenki, mikrofalówki, piece czy grzejniki), jak i niewielkie (to m.in. odkurzacze, żelazka, tostery, frytkownice, zegary czy wagi).
To także sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, a więc komputery, drukarki, kopiarki, kalkulatory, telefony, faksy, sprzęt audiowizualny, do którego zaliczają się wszystkie odbiorniki radiowe, telewizory, kamery, odtwarzacze video czy sprzęt muzyczny.
Elektrodpady to też sprzęt oświetleniowy (lampy fluorescencyjne czy sodowe), narzędzia elektryczne i elektroniczne (wiertarki, piły, maszyny do szycia, kosiarki itp.), elektryczne zabawki i sprzęt sportowy (kolejki elektryczne, gry video), sprzęt medyczny (np. urządzenia do radioterapii czy badań kardiologicznych), różnego typu czujniki, regulatory i termostaty, a także wszelkie automaty (np. do wydawania napojów i słodyczy, ale też bankomaty).
Co zrobić z takimi odpadami? Zużyty sprzęt można zanieść do sklepu RTV i AGD, ale tylko pod warunkiem, że kupuje się tam nowy sprzęt tego samego rodzaju. Pamiętajmy jednak, że sprzedawca nie ma obowiązku przetransportowania np. starej lodówki z naszego domu do sklepu. Drobny sprzęt można także odnieść do jednego z licznych punktów zbiórki elektroodpadów na terenie miasta funkcjonujących np. przy dużych sklepach. Można spróbować zostawić zużyte urządzenia w punktach napraw sprzętu RTV i AGD, o ile zgodę na to wyrazi pracownik takiego punktu.
Na terenie Wrocławia działa ponad 100 podmiotów prowadzących zbiórkę sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Niektóre z nich same organizują transport i odbierają elektroodpady bezpłatnie z domu.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można też samodzielnie dostarczyć do jednego z dwóch działających we Wrocławiu tzw. PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych: albo przy ul. Kazimierza Michalczyka 9, albo przy ul. Janowskiej 51.
Przeczytaj więcej o elektrozbiórce
Ten symbol mówi sam za siebie: to znak aluminium. Oznacza on, że produkt lub jego opakowanie wykonane jest z aluminium i nadaje się do recyklingu. Najbardziej popularne opakowania z aluminium to puszki do napojów oraz folia spożywcza.
Wyjątkiem są opakowania po aerozolach, puszki po farbach, opakowania po lekach czy pojemniki po olejach przemysłowych.
Wszystkie tworzywa sztuczne należy wyrzucać do pojemnika żółtego lub zostawić w PSZOK. Pojemniki po olejach przemysłowych można zostawić w PSZOK, a opakowania po lekach – w punktach przy aptekach.