Aktualności

Ubrania to nie śmieci – daj im drugą szansę

Od 2025 roku wchodzi w życie obowiązek selektywnej zbiórki frakcji tekstylnej. Wynika to z przepisów ogólnokrajowych i regulacja będzie dotyczyć całej Polski.

Ogólna masa odpadów we Wrocławiu wynosi około 300 tys. ton, a odpady tekstylne to zaledwie 6 tys. ton i stanowią jedynie 2% całego strumienia. Jako spółka miejska finansowana z opłaty za gospodarowanie odpadami, opłacanej przez mieszkańców, kierujemy się troską o ich budżety i zasadnością nakładu do efektu.
Nie występuje ekonomiczne uzasadnienie dla wprowadzania dodatkowych pojemników w całym mieście na tak niewielką frakcję. We Wrocławiu odpady są odbierane selektywnie i po każdą frakcję przyjeżdża osobny pojazd. Takie rozwiązanie byłoby nieracjonalne, a dodatkowe samochody odbierające tekstylia jeździłyby puste. Taki krok byłby bardzo kosztowny dla systemu i wiązałby się z podwyższeniem stawek za wywóz odpadów, co jest nieuzasadnione.
Alternatywne rozwiązania dla tekstyliów:
Wrocławianie mają dostęp do wielu sposobów na pozbycie się niepotrzebnych ubrań i tekstyliów w zgodzie z zasadami ekologii i gospodarki odpadami. Można je m.in.:
🔸 przekazać do specjalnych pojemników,
🔸 oddać do schroniska dla zwierząt (np. przy ul. Ślazowej, gdzie koce i inne tekstylia są mile widziane),
🔸 przekazać dla organizacji pomocowych (np. Schronisk Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta)
🔸 zostawić w specjalnych punktach zbiórki w sklepach odzieżowych,
🔸 wymieniać podczas akcji inicjowanych przez rady osiedli.
Jako spółka Ekosystem organizujemy pikniki i uczestniczymy w wielu wydarzeniach osiedlowych, podczas których będziemy promować inicjatywy związane z ponownym wykorzystaniem tekstyliów, w tym ich upcykling lub downcykling. Podczas tych wydarzeń mieszkańcy Wrocławia będą mogli również oddać tekstylia.
Dane o odpadach we Wrocławiu:
Całkowity strumień odpadów komunalnych w mieście to blisko 300 tys. ton rocznie, z czego:
🔸 zmieszane odpady komunalne: 174 tys. ton,
🔸 bioodpady: 27 tys. ton,
🔸 papier: 22 tys. ton,
🔸 plastik: 23 tys. ton,
🔸 szkło: 16 tys. ton,
🔸 tekstylia: 6 tys. ton,
Zachęcamy mieszkańców do korzystania z dostępnych rozwiązań i wspierania idei zrównoważonego rozwoju. Wyrzucanie odzieży powinno być ostatecznością.
Podsumowanie:
Dobre ubrania nie są odpadem, dlatego zachęcamy do przekazywania ich organizacjom pomocowym, które prężnie działają we Wrocławiu od lat. Stworzyły skuteczny system zbiórki ubrań, którego efektem jest znikoma ilość tekstyliów w ogólnym strumieniu odpadów w naszym mieście. To sprawia, że nieuzasadnione jest dokładanie dodatkowego pojemnika, który przez większą część roku będzie stał pusty. Bardzo wiele samorządów podeszło do sprawy podobnie, jak Wrocław – wychodząc z założenia, że szósty pojemnik to narażanie mieszkańców na dodatkowe koszty.