Nowa frakcja odpadowa od stycznia – gdzie oddać tekstylia?
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające obowiązkową segregację tekstyliów. Zmiana ta jest częścią szerokiej strategii Unii Europejskiej, której celem jest zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dla mieszkańców Wrocławia nowe przepisy nie będą rewolucją, ponieważ miasto od lat umożliwia odpowiedzialne pozbywanie się odpadów tekstylnych.
Dotychczas selektywna zbiórka tekstyliów była jedynie zaleceniem, jednak teraz stanie się obowiązkiem, który ma poprawić zarządzanie odpadami w całym kraju. Dla stolicy Dolnego Śląska nie będzie to jednak duża zmiana. Mieszkańcy Wrocławia od lat mogą oddawać niepotrzebne ubrania, obuwie i inne tekstylia do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowanych przy:
- ul. Michalczyka 9,
- ul. Janowskiej 51.
Ponadto odzież i tekstylia w dobrym stanie, które mogą być ponownie użyte, warto przekazać organizacjom charytatywnym. We Wrocławiu można to zrobić w wielu miejscach, m.in.:
– Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Katedralna 7,
– Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, ul. Jedności Narodowej 47/47a/49a,
– Stowarzyszenie Pomocy „Ludzie Ludziom” Dom Socjalny dla Mężczyzn, ul. Obornicka 58a,
– Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta:
- Schronisko dla Mężczyzn, ul. bp. Bogedaina 5,
- Schronisko dla Kobiet, ul. Sołtysowicka 21F,
- Noclegownia dla Mężczyzn, ul. Małachowskiego 15,
- Schronisko dla Mężczyzn w Szczodrem, ul. Trzebnicka 28 (gmina Długołęka).
Dodatkowo, w różnych częściach miasta rozmieszczone są pojemniki organizacji pomocowych, do których również można oddać ubrania. Organizacje apelują, aby odzież była czysta, bez plam, dziur i przetarć.
Przedłużenie działań realizowanych we Wrocławiu od lat
Wprowadzenie obowiązkowej segregacji tekstyliów w całej Polsce to krok w stronę bardziej ekologicznej gospodarki odpadami. System ten funkcjonuje we Wrocławiu od dawna i dzięki temu mieszkańcy mogą już dziś wypełniać wymagania, które wkrótce staną się standardem w całym kraju.
– Dla Wrocławia zmiany te są naturalnym przedłużeniem działań, które realizujemy od lat. Mieszkańcy już teraz mogą oddać niepotrzebne tekstylia w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów lub przekazując je organizacjom pomocowym – mówi Piotr Krejner, Rzecznik Prasowy spółki Ekosystem.
Tekstylia to zaledwie 2% w całym strumieniu odpadów
Analizy morfologii odpadów oraz dane dotyczące ilości tekstyliów odbieranych z PSZOK we Wrocławiu wskazują, że odzież i tekstylia nie stanowią dużego procentu w ogólnej masie odpadów. Ogólna masa odpadów we Wrocławiu wynosi około 300 tys. ton, a odpady tekstylne to zaledwie 6 tys. ton i stanowią jedynie 2% całego strumienia.
– Jako spółka miejska finansowana z opłaty za gospodarowanie odpadami, opłacanej przez mieszkańców, kierujemy się troską o ich budżety i zasadnością nakładu do efektu – tłumaczy Piotr Krejner. – Nie występuje ekonomiczne uzasadnienie dla wprowadzania dodatkowych pojemników w całym mieście na tak niewielką frakcję. We Wrocławiu odpady są odbierane selektywnie i po każdą frakcję przyjeżdża osobny pojazd. Takie rozwiązanie byłoby nieracjonalne, a dodatkowe samochody odbierające tekstylia jeździłyby puste. Taki krok byłby bardzo kosztowny dla systemu i wiązałby się z podwyższeniem stawek za wywóz odpadów, co jest nieuzasadnione – dodaje.
Obecny system zbiórki w PSZOK oraz sieć organizacji przyjmujących tekstylia skutecznie odpowiadają na potrzeby mieszkańców. W związku z tym nie ma ekonomicznego uzasadnienia do wprowadzenia dodatkowych kontenerów na tekstylia w przestrzeni miejskiej. Takie podejście pozwala skupić się na dalszym promowaniu istniejących rozwiązań, które umożliwiają zarówno odpowiedzialną segregację, jak i przekazywanie odzieży osobom potrzebującym.
Dane o odpadach we Wrocławiu:
Całkowity strumień odpadów komunalnych w mieście to blisko 300 tys. ton rocznie, z czego:
- zmieszane odpady komunalne: 174 tys. ton,
- bioodpady: 27 tys. ton,
- papier: 22 tys. ton,
- plastik: 23 tys. ton,
- szkło: 16 tys. ton,
- tekstylia: 6 tys. ton.
Ekosystem zachęca mieszkańców do korzystania z dostępnych rozwiązań i wspierania idei zrównoważonego rozwoju. Wyrzucanie odzieży powinno być ostatecznością.
– Dobre ubrania nie są odpadem, dlatego zachęcamy do przekazywania ich organizacjom pomocowym, które prężnie działają we Wrocławiu od lat. Stworzyły skuteczny system zbiórki ubrań, którego efektem jest znikoma ilość tekstyliów w ogólnym strumieniu odpadów w naszym mieście Bardzo wiele samorządów podeszło do sprawy podobnie, jak Wrocław – wychodząc z założenia, że szósty pojemnik to narażanie mieszkańców na dodatkowe koszty – mówi Piotr Krejner.
Odpady tekstylne są wyzwaniem dla środowiska
Odzież i tekstylia, zwłaszcza te wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Proces ich rozkładu trwa setki lat, uwalniając mikroplastik, który zanieczyszcza wodę i glebę. Ponadto, ich produkcja jest energochłonna i generuje znaczące emisje gazów cieplarnianych. Obowiązkowa segregacja ma na celu umożliwienie ich recyklingu lub ponownego wykorzystania, co ograniczy ilość odpadów trafiających na wysypiska i zmniejszy obciążenie środowiska.
Zgodnie z nowymi regulacjami, obowiązkowej segregacji będą podlegały:
- ubrania,
- obuwie,
- elementy wyposażenia domowego, takie jak firany, zasłony, pościel, obrusy, koce i narzuty.