Nowa frakcja odpadowa od stycznia – gdzie oddać tekstylia?
Od początku 2025 roku w Polsce zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające obowiązkową segregację tekstyliów. Dla mieszkańców Wrocławia nowe przepisy nie będą rewolucją, ponieważ miasto od lat umożliwia odpowiedzialne pozbywanie się zbędnej odzieży, ręczników czy pościeli.
Dotychczas selektywna zbiórka tekstyliów była jedynie zaleceniem, jednak teraz stanie się obowiązkiem, który ma poprawić zarządzanie odpadami w całym kraju. Dla stolicy Dolnego Śląska nie będzie to duża zmiana. Mieszkańcy Wrocławia od lat mogą oddawać niepotrzebne ubrania, obuwie i inne tekstylia do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowanych przy:
- ul. Michalczyka 9,
- ul. Janowskiej 51.
Ponadto odzież i inne tekstylia w dobrym stanie, które mogą być ponownie użyte, warto przekazać organizacjom charytatywnym. We Wrocławiu można to zrobić w wielu miejscach. Przykłady:
- Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Katedralna 7,
- Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, ul. Jedności Narodowej 47/47a/49a,
- Stowarzyszenie Pomocy „Ludzie Ludziom” Dom Socjalny dla Mężczyzn, ul. Obornicka 58a,
- Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta:
– Schronisko dla Mężczyzn, ul. bpa Bogedaina 5,
– Schronisko dla Kobiet, ul. Sołtysowicka 21F,
– Noclegownia dla Mężczyzn, ul. Małachowskiego 15,
– Schronisko dla Mężczyzn w Szczodrem, ul. Trzebnicka 28 (gmina Długołęka).
Dodatkowo w różnych częściach miasta rozmieszczone są pojemniki Polskiego Czerwonego Krzyża, do których również można oddać ubrania w dobrym stanie. Wszystkie organizacje apelują, aby odzież była czysta, bez plam, dziur i przetarć. Lokalizację pojemników PCK można znaleźć: TUTAJ.
Przedłużenie działań realizowanych we Wrocławiu od lat
Dlaczego Wrocław nie wprowadził miejskich kontenerów na tę frakcję? Analizy morfologii odpadów oraz dane dotyczące ilości tekstyliów odbieranych z PSZOK we Wrocławiu wskazują, że odzież i tekstylia stanowią znikomą część ogólnej masy odpadów.
– Rocznie do wrocławskich PSZOK-ów mieszkańcy przywożą około 70 ton odpadów tej frakcji. Tymczasem Ekosystem w ramach systemu komunalnego zbiera ok. 300 tys. ton wszystkich odpadów. Nie ma ekonomicznego uzasadnienia do wprowadzenia dodatkowych kontenerów na tekstylia w przestrzeni miejskiej. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z PSZOK oraz punktów zbiórki organizacji charytatywnych, które dobrze spełniają swoją rolę w gospodarowaniu tekstyliami – mówi Piotr Krejner, rzecznik spółki Ekosystem.
Odpady tekstylne są wyzwaniem dla środowiska
Odzież i tekstylia, zwłaszcza te wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Proces ich rozkładu trwa setki lat. Uwalnia się przy tym mikroplastik, który zanieczyszcza wodę i glebę. Ponadto ich produkcja jest energochłonna i generuje znaczące emisje gazów cieplarnianych. Obowiązkowa segregacja ma na celu umożliwienie ich recyklingu lub ponownego wykorzystania. To ograniczy tonaż odpadów trafiających na wysypiska i zmniejszy obciążenie środowiska.
Zgodnie z nowymi regulacjami, obowiązkowej segregacji będą podlegały:
- ubrania,
- obuwie,
- elementy wyposażenia domowego, takie jak firany, zasłony, pościel, obrusy, koce i narzuty.