Pierwszy wrocławski bank słoików już działa!
Pierwszy wrocławski bank słoików powstał w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Lepsze Jutro” na Ołbinie. To jeden z elementów miejskiej kampanii „Wrocław nie marnuje”. W planach jest uruchomienie kolejnych miejsc do wymiany niepotrzebnych słoików.
Bank słoików to samoobsługowy regał, z którego każdy może wziąć lub zostawić na nim niepotrzebne słoiki. Inicjatywa promuje ekologiczny styl życia, ogranicza marnotrawstwo, oraz propaguje ideę less waste, czyli ograniczania wytwarzania odpadów.
Zasada działania banku słoików jest bardzo prosta – zostawiamy tam słoiki w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je zabrać. Słoiki muszą być opróżnione i czyste, najlepiej wyposażone w zakrętki, ale nie jest to koniecznością. Do banku można przynosić słoiki o różnych pojemnościach. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać taki pojemnik, jakiego potrzebuje – bez względu na to, czy planuje zakisić ogórki, przygotować domowy dżem czy kimchi.
Regał i całe jego wyposażenie, w tym skrzynki, które służą do magazynowania, jak i same słoiki pochodzą z odzysku. Wcześniej były już przez kogoś wykorzystane i, zamiast trafić do śmieci, znalazły nowe zastosowanie. – Nie marnujmy. Niepotrzebne słoiki przekażmy osobom, które zrobią z nich użytek. Przetwarzajmy warzywa i owoce, chroniąc je przed zepsuciem. Wekujmy żywność zamiast wyrzucać. Taki drugi obieg przedmiotów i rozsądne gospodarowanie zasobami jest ekonomiczne i ekologiczne – mówi Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystemu.
Z pierwszego wrocławskiego banku słoików w ROD „Lepsze Jutro” przy ul. Prusa mogą korzystać nie tylko działkowcy, ale wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Kolejne tego typu punkty wkrótce rozpoczną działalność w innych ogrodach działkowych. Do akcji zaproszone są wszystkie podmioty, które chciałyby u siebie założyć bank słoików – targowiska, Centra Aktywności Lokalnej czy rady osiedli.
– Bank słoików można założyć samodzielnie. Bankiem może być niepotrzebny regał lub skrzynka – tutaj z pewnością nie trzeba wiele, by uruchomić akcję. Zachęcamy, by banki przygotowywać z tego, co już mamy. Z pewnością znajdą się osoby, które chętnie zostawią lub przyjmą niepotrzebne słoiki – mówi Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystemu. Organizatorzy udostępniają pakiet informacji o akcji, w tym plakat informacyjny przedstawiający zasady funkcjonowania banku słoików (adres do kontaktu: edukacja@ekosystem.wroc.pl). Co ważne, nadwyżki słoików zostaną zagospodarowane – trafią do recyklingu i zostaną przetworzone na nowe szklane opakowania, jak każde szkło opakowaniowe, które umieszczamy w zielonym pojemniku lub worku.
Banki słoików funkcjonują już z powodzeniem m.in. w Trójmieście, Wejherowie czy Krakowie. We Wrocławiu inicjatywa wpisuje się w kampanię „Wrocław nie marnuje”, w ramach której Miasto i mieszkańcy wspólnie wypracowują dobre praktyki zmierzające do zmniejszenia marnowania żywności oraz innych zasobów. W ramach kampanii, na terenie wybranych ogrodów działkowych, funkcjonują już regały do wymiany książek oraz specjalne stoły, gdzie działkowcy mogą zostawiać plony (owoce, warzywa) czy sadzonki roślin, których mają w nadmiarze. To świetna okazja do bezinteresownego dzielenia się. Sprzyja to budowaniu silniejszej społeczności lokalnej.