Aktualności

Gdzie wyrzucić choinkę po świętach?

Co zrobić z niepotrzebną choinką? Wszystko zależy od tego, z jakim drzewkiem mamy do czynienia:

  • choinka cięta – takie drzewko można wystawić przy wiacie śmietnikowej, koło pojemników na bioodpady (nie trzeba jej rozdrabniać, choinka nie musi być w worku lub pojemniku na bioodpady). Zostanie odebrane wraz z odpadami BIO. Warto sprawdzić, kiedy zaplanowano odbiór dla naszej okolicy, aby nie gromadzić drzewek przez wiele dni. Harmonogram odbioru odpadów BIO można zweryfikować tutaj. Zbiórka choinek trwa do końca lutego. Choinkę ciętą można też przywieźć do PSZOK-u.
  • choinka w doniczce – jeśli ma rozwinięty system korzeniowy, można wsadzić ją do gruntu. Jeśli nie posiadamy własnego ogrodu, możemy oddać ją komuś, kto taki ma. Chętnych warto poszukać np. w Internecie na grupach osiedlowych.
  • choinka sztuczna – może służyć wiele lat, a kiedy już przestanie, należy wyrzucić ją do kontenera na gabaryty lub zawieźć do PSZOK-u. Materiał, z którego została wykonana nie nadaje się do recyklingu. Harmonogram podstawień kontenerów na gabaryty oraz mobilnej zbiórki gabarytów dla wybranych dzielnic Wrocławia można znaleźć tutaj.

Choinki przed wyrzuceniem pozbawiamy ozdób. Stłuczone bombki wyrzucamy do odpadów zmieszanych – szkło, z którego zostały wykonane nie nadaje się do recyklingu (w przeciwieństwem do szkła opakowaniowego, z którego wykonane są np. słoiki i butelki). Światełka i inne niesprawne świecące ozdoby to elektroodpady – można je przywieźć do PSZOK-u, wyrzucić do SZOP-a lub specjalnych kontenerów na elektroodpady, które można znaleźć na wybranych osiedlach we Wrocławiu.