Kompostownia odpadów zielonych rozpoczyna przyjmowanie bioodpadów od przedsiębiorców. Zapraszamy do współpracy
Kompostownia Odpadów Zielonych przy ul. Janowskiej 51 (obok Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) to miejsce gdzie z przywiezionych gałęzi, liści oraz trawy wytwarzany jest certyfikowany kompost.
W ostatnim czasie, z uwagi na konieczność wymiany sprzętu, kompostownia funkcjonowała w ograniczonym zakresie, przetwarzając tylko odpady zielone przyjmowane na PSZOK. Aktualnie, w związku z dostarczeniem niezbędnych maszyn, wraca do swoich pełnych mocy przerobowych. Rocznie będzie przyjmować około 6000 ton odpadów zielonych. Powstanie z nich blisko 3 000 ton kompostu.
Kompost wytwarzany będzie nie tylko z odpadów zielonych przywożonych przez mieszkańców, ale też z odpadów zielonych dostarczanych przez firmy pielęgnujące zieleń lub odbierające odpady zielone od właścicieli nieruchomości.
W związku z powyższym, zapraszamy do współpracy firmy chcące przekazać do Kompostowni odpady ogrodowe o kodzie 20 02 01, celem ich przetworzenia w procesie odzysku R3 (kompostowanie odpadów).
Informacje dotyczące warunków nawiązania współpracy, m.in. wniosek o zawarcie umowy na przyjmowanie komunalnych odpadów ulegających biodegradacji o kodzie 20 02 01w Kompostowni Odpadów Zielonych znajdują się na https://ekosystem.logintrade.net/zapytania_email,80957,86c5a560f139aaa9995d411e17f659cb.html
Ważne: Proces wytwarzania kompostu zajmuje około 12 tygodni. Pierwsze jego ilości będą dostępne dla mieszkańców najwcześniej pod koniec czerwca. Większa ilość, niezbędna do użyźnienia znacznych powierzchni gleby, będzie dostępna w sprzedaży pod koniec wakacji. W maju na www.ekosystem.wrocpl zostaną zamieszczone zasady udostępniania lub sprzedaży kompostu.
Wytwarzany kompost jest certyfikowany. Poprawia właściwości fizyczne gleby oraz jest źródłem substancji organicznej. Można go stosować na wszystkich rodzajach gleb, w szczególności na glebach lekkich, ubogich w próchnicę i składniki pokarmowe, glebach zdegradowanych oraz do rekultywacji. Idealnie nadaje się do poprawy właściwości gleby w uprawie roślin rolniczych, ozdobnych oraz przygotowania podłoża pod trawniki.