Nie zapychaj, pomyśl! Dowiedz się, gdzie należy wyrzucać maseczki i rękawiczki

23.04.2020 r.

Jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne (ze względu na czas pandemii) coraz częściej trafiają do kanalizacji zamiast do pojemnika na odpady. A nie powinny, bo zapchają rury. MPWiK apeluje o zaprzestanie takich działań. Dowiedz się gdzie należy wyrzucać zużyte rękawiczki, maseczki chusteczki nawilżane i ścinki materiałów.

Photo by Anna Shvets from Pexels

Zator powstaje, gdy osad zalegający na dnie kanału znacząco ogranicza jego drożność. Przedmioty wrzucone do kanalizacji – np. do toalety, zlewu lub studzienki – zatrzymują się w rurach i stopniowo je zapychają. Zatkana rura może spowodować cofanie się nieczystości lub doprowadzić do uszkodzenia sieci i wycieku. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji pracowników MPWiK, którzy musza udać się na miejsce, by rozwiązać problem. Zatory powodują też zapychanie się pomp w pompowniach ścieków, których działanie jest niezbędne, aby zadbać o prawidłowy przebieg odbioru nieczystości.

Jak zapobiegać? To bardzo proste.

Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by ograniczyć liczbę zatorów, a tym samym awaryjność sieci kanalizacyjnej. Nie wolno wrzucać do kanalizacji przedmiotów stałych, takich jak odpady sanitarne: chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne czy środki opatrunkowe.

To dobrze, że wszyscy korzystamy ze sprzętu ochrony osobistej, jak maseczki i rękawiczki. To konieczne w czasie pandemii COVID-19, niemniej zużyte środki ochronne zdecydowanie należy wyrzucać wyłącznie do pojemników na odpady zmieszane. W kanalizacji nie powinny się także znaleźć: plastikowe opakowania, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, zlewki farb po remoncie, resztki jedzenia czy tłuszcze, w tym oleje i smary. W kuchennych zlewach warto zamontować specjalne sitka, blokujące spływanie resztek z brudnych naczyń.

Takie działania sprawią, że pracownicy MPWiK będą mieć mniej wezwań do usunięcia zatorów, a zatem będą bezpieczniejsi.

Nie zapychaj, pomyśl!

Podsumowując – do kanalizacji nie powinny trafić:

  • środki higieniczne i opatrunkowe – chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne, pieluchy, bandaże, ale także: maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe
  • różne śmieci stałe – ścierki, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, opakowania, rajstopy itd.
  • resztki jedzenia
  • farby, odpady po remoncie lub budowie
  • tłuszcze – oleje, smary itp.

Wszystkie tego rodzaju odpady należy odpowiednio segregować i wrzucać do odpowiednich pojemników na odpady, zgodnie z ich przeznaczeniem.