Dzień Ziemi 2020

22.04.2020 r.

Dziś 22 kwietnia, czyli 50. Obchody Światowego Dnia Ziemi. Większość masowych akcji i obchodów została odwana, więc w tym roku zachęcamy do podjęcia inicjatywy online!

Każdego roku Światowy Dzień Ziemi odbywa się pod innym hasłem. Tym razem organizacje postawiły na „Działania na rzecz ochrony klimatu”. To z pozoru ogólne hasło ma zwrócić uwagę na konieczność wprowadzenia zorganizowanych i długofalowych działań na rzecz ochrony planety.

W tym roku zabraknie wielkich zgromadzeń, protestów i akcji, gromadzących rzesze uczestników. Niemniej, nadal można zaangażować się w działania rzecz Ziemi – i to całkowicie online.

Kwiecień od wielu lat zarezerwowany jest na przeprowadzenie takich inicjatyw, jak Wielkie Sprzątanie Świata. Na całym świecie promowało się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska. Odbywały się akcje edukacyjne i uświadamiające o tym jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych. W tym roku ze względu na pandemię i zagrożenie chorobą COVID-19 brakuje całego szeregu inicjatyw, które podejmowaliśmy w szkołach, przedszkolach, na ulicach, w parkach. Wielkie sprzątanie trzeba przełożyć na nieco bardziej odległy termin.

Niemniej chętni nadal mogą czynnie zaangażować się w pomoc w walce z wyzwaniami związanymi z zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Co oczywiste, można zacząć działania obejmujęce przede wszystkim granice swojej najbliższej okolicy i swojego domu. Tym mocniej można przyłożyć się do segregowania śmieci i oszczędzania wody. W tym roku wyjątkowo można również dołączyć do nowej inicjatywy, którą są warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”.

Warsztaty on-line dostępne są na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl. Za pośrednictwem czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów. Jeśli masz zatem pomysł na mobilizowanie i aktywizowanie obywateli państw na całym świecie, aby rozpocząć działania wywierające na rządach i korporacjach kontrolę i oczyszczanie środowiska z zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi – wejdź na www.dzienziemiwmk.pl i podziel się swoimi pomysłami.

Do czatu zaproszeni są szczególnie nauczyciele i uczniowe klas 7-8 szkół ponadpodstawowych. Młodzież ma też szansę zgłosić się do Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Nabór trwa do 29 maja.

Aarsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” zostały przygotowywane we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.