Zrób własny płyn do prania i mycia naczyń. Poznaj przepis

26.03.2020 r.

Sklepowe półki uginają się od detergentów, które zawierają sporo niebezpiecznych substancji i sporo plastiku. Jeśli chcesz zaprzestać kupowania co chwilę kolejnych plastikowych butli, zrób własne płyny do mycia naczyń lub do prania i uzupełniaj wielorazowe opakowania. To łatwe, ekologiczne i oszczędne.

Własny płyn do prania

Do przygotowania płynu do prania potrzebujesz trzech składników: boraksu, sody kalcynowanej i szarego mydła. Każdy z nich jest niedrogi, a wszystkie razem stanowią skuteczny środek przeciw plamom i są bezpieczne dla ubrań. Pranie to bardzo częsta czynność – zwłaszcza przy małych dzieciach. Wtedy tym bardziej warto zadbać o, to by korzystać z prostych w składzie środków do czyszczenia i mycia.

Przepis:
kostka – 100 g szarego mydła1/2  szklanki boraksu1/2 szklanki sody kalcynowanej7,5 litra wody

Wykonanie:

Zetrzyj szare mydło na tarce. Starte mydło zalej 1l wrzącej wody i wymieszaj (najlepiej trzepaczką, do całkowitego rozpuszczenia). Dokładnie rozpuść mydło w gorącej wodzie.

Odmierz po 1/2 szklanki boraksu i sody kalcynowanej. Rozpuścić w 1 litrze gorącej wody. Obie substancje należy rozpuścić przed dodaniem do mydła, ponieważ dodane bezpośrednio mogą się zważyć. Do mydła wlej rozpuszczony w wodzie boraks z sodą i mieszaj do połączenia składników, gotuj na małym ogniu przez 15 min.

Do wiadra wlej 1 litr gorącej (ok 60 stopni) wody i wlej mieszaninę mydlaną. Wymieszaj i uzupełnij wodą do 7,5 litra. Można dodać 40 kropli olejku eterycznego. Pozostaw na noc lub do wystygnięcia, powstanie gęsty żel.  Przelej go do butelek po np. płynie do kąpieli. W zależności od ilości wkładu i stopnia zabrudzenia używaj od 1/2 do 1 szklanki płynu na pranie.

Płyn do mycia naczyń
Składniki:

450 ml wody
1 łyżka startego na tarce naturalnego mydła
1 łyżeczka boraksu
30 kropli olejku eterycznego – np. mięta, tymianek, cytryna, olejek drzewa herbacianego

Wykonanie:

Zagotuj wodę w czajniku. W misce rozmieszaj mydło i boraks. Wlej do niej wodę i mieszaj do rozpuszczenia składników. Pozostaw do ostygnięcia mieszając od czasu do czasu. Płyn zacznie gęstnieć. Po ostygnięciu dodaj olejek eteryczny.

Taki własnoręcznie przygotowany płyn do mycia naczyń nie pieni się, jak te ze sklepu, ale odtłuszcza naczynia i myje je równie dobrze. Po jego użyciu może okazać się, że naczynia potrzebować będą polerowania. Jest to jednak niewielka cena za możliwość oszczędniejszego i bardziej ekologicznego życia.