Recykling przedmiotów wielkogabarytowych. Co musisz wiedzieć?

26.03.2020 r.

Zapewne każdy z nas potrafi wyobrazić sobie, że z makulatury ponownie powstaje papier z odzysku, a karton po mleku to tak naprawdę nie nie tylko karton, ale też jego wnętrze wyściełane aluminium. Ta podstawowa wiedza daje nam pewne wyobrażenie o tym jak przedmioty codziennego użytku są poddawane ponownej obróbce, by z części pierwszych – podstawowych surowców – ponownie mogła powstać nowa rzecz. Nasza wyobraźnia może jednak okazać się niewystarczająca, gdy myślimy o przedmiotach wielkogabarytowych. A przecież materace, meble, telewizory również poddaje się recyklingowi. Na czym on polega?

Materace
Odzyskiwanie materiałów z materacy, to proces głównie manualny, a więc bardzo pracochłonny. Zajmują się nim wyspecjalizowane firmy. W dużej mierze ideą recyklingu materacy jest odzyskanie takich surowców jak stal, lateks, pianka termoplastyczna. W wyniku ręcznego wyodrębniania poszczególnych elementów, z jednego materaca można wydobyć aż 10kg stali. Oczywiście wszystkie elementy stalowe i plastikowe można ponownie przetopić w dowolną inną rzecz. Natomiast z pozostałych materiałów na ogół powstają: podbicia dywanów, wiórki dla chomików, płyty wiórowe, czyściwa, filc.

Jak widać recykling materacy nie należy do prostych zadań, a więc głównie dlatego powinniśmy dbać o raz zakupiony materac i nie wymieniać go szybciej niż przed upływem 10 lat. Co więcej, już w sklepie warto zapytać o politykę recyklingu. Niektóre sklepy odbierają zużyte materace i organizują ich recykling. Jeśli nie pamiętamy, gdzie kupiliśmy materac i nie chcemy ponosić kosztu recyklingu, stary materac można wyprać i po prostu przekazać komuś potrzebującemu, by posłużył dłużej.

Meble
Każdy zwykły mieszkaniec, który chce wymienić wystrój swojego domu powinien pamiętać o tym, że meble może oddać wyłącznie do punktu PSZOK lub do kontenera na odpady gabarytowe. Zanim jednak to zrobi, warto przemyśleć, czy nie ma w pobliżu kogoś, kto chciałby te meble zatrzymać. Przenigdy nie wolno mebli palić. Palenie nimi w piecu lub w ognisku, to uwalnianie szkodliwych związków z lakierów i impregnatów do atmosfery.

Jak zatem fachowcy poddają meble recyklingowi? Meble selekcjonuje się na czyste drewno i drewno zanieczyszczone środkami do jego ochrony (laminaty, impregnaty). Prócz tych surowców z każdych mebli da się również wyodrębnić elementy metalowe, plastikowe, szklane i drewniane. Ideą segregacji jest zatem odzyskanie części drewnianych, które są dodatkowo selekcjonowane na te o znanym składzie jakościowym (dla uproszczenia można przyjąć, że chodzi po prostu o czyste drewno). Dzięki temu następuje redukcja ilości zanieczyszczających środowisko odpadów, ale też ograniczone zostaje zużycie kolejnych zasobów naturalnych. Nie musimy bowiem poświęcać kolejnych drzew.

Każda odzyskana tona drewna pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o aż dwie tony. Zanieczyszczone laminatami płyty MDF poddaje się procesowi profesjonalnego spalania w przeznaczonych do tego celu instalacjach. W wyniku tego spalania powstaje energia, którą firmy odsprzedają jako energię cieplną lub elektryczną.

Telewizor
Co jest niebezpiecznego w telewizorach? Arsen, ołów, kadm, chrom, rtęć. Substancje te posiadają silne właściwości trujące, mutagenne i rakotwórcze. To niebezpieczne zarówno dla zdrowia i życia ludzi, jak i dla środowiska. Najbardziej niebezpiecznym elementem każdego telewizora jest kineskop. Groźne dla zdrowia substancje chemiczne wchodzą w skład szkła kineskopu. To stront, bar i ołów. Ich zadaniem jest ochrona od rentgenowskiego promieniowania, które powstaje od działania wysokiego napięcia, zwłaszcza w kolorowych kineskopach. Żeby zminimalizować ryzyko uwolnienie tych substancji do środowiska, wystarczy zużyty sprzęt RTV odnieść do sklepu elektronicznego lub do punktu PSZOK, który zajmie się jego rozbiórką. Dla profesjonalnych firm i laboratoriów zajmujących się recyklingiem elektrośmieci – telewizor to tak na dobrą sprawę kopalnia metali szlachetnych. Można odzyskać z niego: złoto, cynę, miedź, srebro.

Źródła:

https://www.pomysly-na.pl/inspiracje/czym-polega-recykling-mebli

https://zmienimyswiat.pl/2020/03/17/recykling-artykulow-codziennego-uzytku/

https://amerisleep.com/blog/mattress-recycling-how-to/