Czym zająć dzieci w domu? DIY ciastolina i ozdoby z masy solnej

26.03.2020 r.

Większość rodziców mierzy się z trudnym zadaniem zajęcia czymś dzieci. Czasem nie potrzeba wiele, by świetnie się bawić. Nie trzeba kupować drogich zestawów z kinetycznym piaskiem, by móc ulepić fantazyjne ozdoby lub zabawki. Świetnie nadadzą się do tego produkty, które można znaleźć w kuchni. To z nich może powstać domowa ciastolina lub masa solna stanowiąca bazę do wypiekanych w piekarniku ozdób.

Jak zrobić ciastolinę?
Składniki:
kubek mąki pszennej
1/2 szklanki soli kuchennej
1/2 szklanki wody
3 łyżeczki oleju
barwnik spożywczy lub farbki

Instrukcja:
Jeśli nie masz barwnika spożywczego, to zacznij od rozpuszczenia farbki w wodzie. Woda musi być nią zabarwiona intensywnie. Następnie dodaj sól do wody. Wymieszaj je w misce. Dodaj sodę oczyszczoną, olej. Mieszaj. Jeśli wcześniej nie używałeś farbki – dodaj szczyptę wybranego barwnika spożywczego i mieszaj. Dodaj stopniowo mąkę mieszając. Spróbuj uzyskać odpowiednią ciastolinową konsystencję dodając nieco więcej wody lub mąki.

Tak przygotowaną ciastolinę można wręczyć dziecku wraz z foremkami czy stemplami. Przygotowanie ciastoliny w kilku kolorach pozwoli dzieciom wyżyć się artystycznie.

Jak zrobić masę solną?
Przepis jest prosty. Wystarczą tylko z 3 składniki: mąka pszenna, sól i woda. Mąkę i sól przygotowujemy w takiej samej ilości np.
1 szklanka mąki;
1 szklanka soli;
ok. 0,5 szklanki woda.

Do uzyskania większej ilości masy należy użyć wielokrotności mąki i soli. Do głębokiej miski trzeba wsypać mąkę i sól. Dokładnie mieszać i wlewać niewielką ilość wody. Ilość wody jest tu kluczowym czynnikiem i trzeba ją wlewać stopniowo. Ciasto trzeba ugniatać, aż będzie gładkie.

Z tak przygotowanej masy można przygotować np. Wielkanocne ozdoby na stół. Z masy solnej można zapleść warkocze, zrobić kwiaty, a nawet wielkanocne koszyczki. Z łatwiejszych elementów – można poprosić dzieci by ulepiły jajka wielkanocne, które po upieczeniu będzie można pomalować jak pisanki.

Długość “pieczenia” zależy od grubości elementów. Najlepiej piec je/suszyć nieco dłużej (z każdej strony) w niskiej temperaturze. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że masa popęka. Kolorowanie ozdób z masy solnej powinno odbywać się dopiero po wypieczeniu. Można użyć do tego zwykłych farbek.