4 pomysły na wiosenne ozdoby z tego, co zazwyczaj trafia do śmieci

28.02.2020 r.

Zbliża się wiosna – a więc czas wiosennych porządków, Dnia Ziemi i chęci odmiany swojego otoczenia na lepsze, radośniejsze i bardziej kolorowe. Jest to doskonały czas kreatywne działania i wymyślanie uroczych rękodzielniczych motywów wiosennych, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych! Sprawdź 5 niesamowitych projektów, w których sztuka spotyka się z ekologią.

Motyle na okna z filtrów do kawy

Ten uroczy i prosty motyw jest idealny do wykonania dla dzieci, które chcą ozdobić okna skrzydlatymi przyjaciółmi. Do wykonania motyli potrzebne są tylko standardowe filtrów do kawy, farby akwarelowych i sznurowadło, kawałek metalowego elastycznego pręcika lub wstążki. Rozłóż filtry na płasko i pozwól dzieciom pomalować je w dowolny sposób. Pozostaw filtry do wyschnięcia, a następnie ściśnij środkowe części, aby uzyskać kształt motyla. Zwijając szczyty, wzmocnij środkową część metalowym pręcikiem lub sznurowadłem i gotowe!

Krótkie spodenki zamiast starego T-shirtu

Upcycling starych ubrań, których nie nosisz, ale trudno Ci je wyrzucić ze względu na sentyment lub fajny wzór jest wyjątkowo dobry dla planety, twojego portfela i miejsca w szafie. Każdy ma gdzieś schowane t-shirty po starym bracie. Wyjmij te, które chciałbyś odzyskać i przerób je na poduszki lub … wygodne krótkie spodenki – idealne na plażę lub festiwal muzyczny. Ten projekt wymaga trochę wiedzy na temat szycia, ale nie jest skomplikowany.

Zacznij od wyjęcia gotowych szortów, które posiadasz i lubisz. Złóż je na pół i ułóż je na papierze, z którego wytniesz wzór. Odrysuj kształt szortów markerem. Twoje linie nie muszą być idealnie proste, ponieważ i tak dodasz naddatek/materiał na zakładkę. Dorysuj zakładkę na około 2 cm dookoła wzoru i wytnij projekt. Teraz możesz przenieść swój wzór na bawełniany T-shirt, wyciąć wykrój spodni i zszyć je na maszynie, dodając gumkę w talii.

Wiatrowy dzwonek z recyklingu

Kolejnym zabawnym projektem dla całej rodziny, dzwonek poruszany wiatrem. Do jego wykonania trzeba sporo kapsli. Im bardziej kolorowe – tym lepiej. Zbieraj różne rodzaje nakrętek, nie tylko te małe, ale też nieco większe takie jak wieczko od sera lub ze słoika po kawie). Największa część będzie stanowiła główną podstawę dzwonka. Przebij/nawierć otwory we wszystkich nakrętkach i połącz je razem sznurkiem – do ozdoby możesz użyć plastikowych koralików. Następnie przymocuj pasma do dużej pokrywy. Dzwonek gotowy, może ozdobić balkon lub werandę.

Karmnik dla ptaków w kartonie po mleku

Ptaki niebawem wrócą na wiosnę i lato, więc warto przygotować im mały poczęstunek. Świetnym sposobem na przywitanie ich jest wykonanie prostego karmnika dla ptaków. Wystarczy pusty karton po mleku o pojemności litra, patyk lub bambusowy szpikulec, nasiona dla ptaków, sznurek. Jeśli masz dzieci, poproś je, by przyozdobiły karmniki, piórami lub guzikami. Wytnij otwór na ziarno, do spodu kartonu przymocuj patyk lub bambusowy szpikulec jako miejsce lądowania, a następnie powieś na zewnątrz. Na dno wysyp ziarna.