Rafa koralowa z recyklingu – wyjątkowa wystawa Hydropolis

23.02.2020 r.


Od 8 lutego do 17 kwietnia 2020 roku w Hydropolis można oglądać wystawę „Nie pozwól mi utracić kolorów”. Swetry z ciucholandów, włóczki, wełna i odpady pleksi posłużyły do stworzenia ekspozycji zwracającej uwagę na problem wymierania raf koralowych.

Rafy koralowe są jednym z najbardziej bioróżnorodnych ekosystemów na świecie. Choć stanowią mniej niż 1% powierzchni mórz i oceanów, to są siedliskiem życia dla ok. 25% zwierząt morskich. Istnienie

Rafy koralowe są zagrożone. Szkodzi im działalność człowieka a także postępujące zmiany klimatyczne. Raf jest niewiele, ale to właśnie wśród kryje się ogromna bioróżnorodność podwodnego świata.

Wystawa, którą można zobaczyć w Hydropolis jest równie piękna, co same rafy. Jest kolorowa i w symboliczny sposób pokazuje, że to naturalne piękno jest ulotne. Zmiana podejścia do świata, recykling odpadów, zmniejszenie konsumpcji – to wszystko ma niebagatelny wpływ na istnienie podwodnej fauny i flory.

Wybór materiałów najczęściej stosowanych przy produkcji ubrań był świadomy. Przemysł odzieżowy, zaraz po petrochemii, to drugi największy „truciciel” na świecie. Wielu ludzi wciąż myśli, że problem znika wraz z opuszczeniem półki kontenera na odzież. Rafy koralowe stanowią ekosystem bardzo wrażliwy na zmiany klimatu. Narastanie efektu cieplarnianego stawia pod znakiem zapytania istnienie tych kolorowych cudów – wyjaśnia autorka wystawy Linda Lemon.

Intrygującą instalację uzupełniają materiały multimedialne. Goście mogą zobaczyć m.in. filmy nakręcone w Akwarium Gdyńskim i informacje o wrażliwości ekosystemów raf koralowych, materiały wideo przybliżające problem nadprodukcji odzieży, zanieczyszczeń wytwarzanych przez przemysł odzieżowy i jego wpływ na oceany.

Dodatkowo, w głębiach Hydropolis światło UV oświetla wystawę tak, by jak najmocniej przybliżyć nasycenie barw koralowców występujących w naturalnym środowisku.

Wystawę „Nie pozwól mi utracić kolorów” można oglądać do 17 kwietnia 2020 r. w godzinach pracy Hydropolis. Wstęp w cenie biletu.