Webinar „Materiały biodegradowalne, które zastąpią tworzywa sztuczne”

08.08.2019 r.

W środę, 28 sierpnia, Uniwersytet SWPS organizuje spotkanie online z twórczynią biodegradowalnego opakowania SCOBY, które można wykorzystywać do pakowania produktów spożywczych. Udział w webinarze jest bezpłatny. Wystarczy przesłać formularz zgłoszeniowy do organizatora i wejść na odpowiednią platformę streamingową miedzy godziną 18:00 a 19:00. 

Autorką materiału SCOBY jest Róża Janusz (Rutkowska). Jej projekt zyskał ogromny rozgłos w środowisku osób zajmujących się szeroko pojętym projektowaniem (publikacje w dezeen, The:Future:Laboratory, Mold, Designboom). Jej projekt był pokazywany w ramach London Design Festival, Brussels Design September, Bayern Design, Gdynia Design Days. Scoby otrzymało nominację w kategorii ekologia w konkursie nagradzającego polskie innowacje Soczewki 2018 magazynu Focus.

Scoby to biodegradowalny, jadalny materiał powstały na bazie wyciągu z odpadów rolnych, a zwłaszcza z herbacianego grzyba kombucha. Tkanina powstaje w wyniku fermentacji cukrów z wyciągu z odpadów rolniczych przybierając postać membrany na powierzchni płynu. Przez dwa tygodnie materia tka swoją formę w obrębie naczynia, w którym rośnie przez nawarstwianie, podobnie do cebuli. Proces nie wymaga światła, sterylnych warunków czy zaawansowanych technologii. Jedyne, co jest niezbędne do jego rozwoju, to temperatura około 25 st.

SCOBY wspomaga proces przedłużenia świeżości przechowywanego jedzenia. Co więcej, opakowanie SCOBY można zjeść lub wyrzucić. SCOBY rozkłada się w środowisku bardzo szybko i w przeciwieństwie do plastiku – wzbogaca je. SCOBY jest zatem kompromisem pomiędzy wygodą a troską o przyrodę. Surowiec jest wielofunkcyjny i szybki do uzyskania.

Dzięki tym właściwościom materiałem powinni być zainteresowani rolnicy i producenci żywności. Ten projekt z pewnością przybliża nas do działań związanych z eliminowaniem plastiku z codziennego życia. Stowarzyszenia na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska alarmują, że do 2050 roku w morzach i oceanach może pływać więcej odpadów niż ryb. Biodegradowalne materiały wprowadzone do użytku na szeroką skalę mogą zatrzymać zmiany klimatyczne. Dlatego tak ważne jest informowanie o nich i lobbowanie za nimi wśród firm, które zajmują się produkcją opakowań.

Wywiad z Różą Janusz przeprowadzi Michał Bachowski – ekonomista i design manager, obserwator wszelkich nowych tendencji w obszarach wzornictwa, technologii, mediów oraz marketingu.

Termin i miejsce:
28 sierpnia 2019 r., godz. 18.00-19.00
Spotkanie odbędzie się online – aby otrzymać link do webinaru należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/2Yz0WSu