Eko festiwal kulinarny na Grabiszynku już w niedzielę, 30 czerwca

28.06.2019 r.

Górka Skarbowców, Grabiszynek, źródło: pl.wikipedia.org

 

Festiwal zagości na jednym z wrocławskich osiedli już w ostatnią niedzielę czerwca. Między godziną 15:00 a 17:00 warto pojawić się przy górce Skarbowców. Goście festiwalu będą mieli okazję zapoznać się z pomysłami na ograniczenie plastiku, niewyrzucanie jedzenia i kreatywne wykorzystywanie resztek jedzenia.

Zapowiadany eko festiwal to kolejna osiedlowa odsłona inicjatywy #OsiedlaNieMarnują. Zgodnie z majową zapowiedzią – poszczególne wrocławskie osiedla zorganizują tego lata szereg festiwali kulinarnych zgodnych z ideą Zero Waste. Inauguracja festiwalu miała miejsce pod koniec maja na dachu Centrum Handlowego Renoma.

Na Grabiszynku Emilia Chmura z Gospodarstwa Rolnego Michał Sznajder poprowadzi warsztaty kiszenia warzyw i owoców. Ten pokaz kulinarny idealne wpasowuje się w nadchodzący sezon ogórkowy udowodniając, że dobre jedzenie może trafiać do słoika zamiast do śmietnika.

Organizatorzy pokażą też, jak w codziennym życiu ograniczyć zużycie plastiku, segregować śmieci, wykorzystywać deszczówkę. To szereg umiejętności, które niektórym kojarzą się z survivalem lub harcerstwem, tymczasem powinny one stanowić bazę naszej wiedzy o życiu.

Przewidziane są również atrakcje dla dzieci. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w darmowych warsztatach ekologicznych i lekcjach niemarnowania jedzenia prowadzonych przez wrocławski Bank Żywności.

Wyjątkową atrakcją będzie też możliwość uszycia własnych woreczków na zakupy i sprawdzenia, jak działa kompostownik. Działkowcy z ogrodów Rezeda podzielą się swoimi plonami. Chętnym podpowiedzą, jak prowadzić swój ogródek w mieście. Foodsharing Wrocław opowie, co zrobić z niewykorzystanym jedzeniem.

Na festiwalu #wrocławniemarnuje zaserwowana zostanie miejska kranówka, warto więc zabrać bidony i słoiki na kiszonki.

Podczas festiwalu zbierane będą odpady – organizatorzy zachęcają do przynoszenia zużytych baterii, leków czy okularów. Zostaną one wymienione na gadżety ułatwiające życie w rytmie #zerowaste.

Festiwal to jeden z elementów realizowanej w mieście kampanii społecznej #WrocławNieMarnuje. Jej celem jest eliminowanie z przestrzeni publicznej plastikowych jednorazówek. Sukcesywnie znikają one z urzędu, a także miejskich imprez.