Festiwal kulinarny na Szczepinie. Kolejna odsłona wydarzenia „Osiedla nie marnują”

21.06.2019 r.

Festiwal „Osiedla nie marnują” miał swoją premierę pod koniec maja na dachu Renomy. Kucharze i wrocławianie zgromadzili się tam, by zapoczątkować wyjątkową inicjatywę edukacyjną związaną z ideą Zero Waste. Szczepin jest pierwszym z osiedli, które postanowiło kontynuować spotkania przy wspólnym stole.

W sobotę, 22 czerwca, mieszkańcy Szczepina będą mieli okazję poznaćpomysły na ograniczenie zużycia plastiku, niewyrzucanie jedzenia i kreatywne wykorzystywanie.

Od godziny 16:00 do 20:00 przy skwerze Św. Damiana de Veuster we Wrocławiu zwyciężczyni programu kulinarnego TOP CHEF Katarzyna Daniłowicz serwować będzie orzeźwiające gazpacho z przejrzałych pomidorów. Szefowa kuchni udowodni, że pomarszczonym warzywom i owocom można nadać nowy, pyszny wizerunek. Warto przynieść własne pojemniki na jedzenie i bidony na wodę, bo ta impreza kręcić się będzie w rytmie #zerowaste – bez plastiku i niepotrzebnych śmieci. O tym, jak je eliminować ze swojego życia opowie gość specjalny – wokalistka i zapalona ekolożka Alicja Janosz

Imprezę wspierają także Banki Żywności Wrocław i Foodsharing Wrocław, które poprowadzą kreatywne warsztaty dla najmłodszych. Podczas festiwalu będzie można zrobić ekologiczne wachlarze i zabawki, dowiedzieć się, jaki skład powinny mieć kosmetyki bez chemii. Na Szczepinie pojawi się także beczkowóz z wrocławską kranówką, która jest lepsza niż wiele wód dostępnych w sklepie, o czym mieszkańcy mogą się przekonać, bo na swoich rachunkach za wodę dostają informację o jej jakości.   

Festiwal #szczepinniemarnuje to jeden z elementów realizowanej w mieście kampanii społecznej #wrocławniemarnuje. Jej celem jest eliminowanie z przestrzeni publicznej plastikowych jednorazówek. Sukcesywnie znikają one z urzędu, a także miejskich imprez. Na czerwcowym festiwalu kulinarnym Europa na Widelcu jedzenie podawano wyłącznie na biodegradowalnych talerzach. Wodę do takich kubków dostaną też biegacze startujący we wrześniowym maratonie. 

Miasto uruchomiło mapę #wrocławniemarnuje, gdzie zaznaczone są miejsca, w których można oddać niepotrzebne książki, zabawki czy ubrania. Są tam również restauracje działające w duchu #zerowaste i te, które serwują darmową kranówkę. Od września w niektórych szkołach ruszy cykl zajęć ekologicznych, pojawią się także poidełka z wodą, z których korzystać będą mogli uczniowie. 

W Polsce co roku marnuje się 9 milionów ton jedzenia, w tym czasie Polacy zużywają średnio 8 mln kubków, które nie są biodegradowalne. Ponad połowa plastiku wyprodukowana została w ciągu ostatnich 15 lat. Naukowcy przewidują, że jeśli nic się nie zmieni, w 2050 r. w oceanach i morzach będzie więcej plastiku niż ryb. W tej chwili prawie 90 proc. ryb ma plastik w swoich żołądkach. Znaleziono go także w soli morskiej i miodzie. 

  
Program #wrocławniemarnuje to pierwszy w Polsce cykl kompleksowych działań promujących ekologiczny i odpowiedzialny styl życia.