Inauguracja Festiwalu Osiedla nie marnują już w piątek 31 maja

29.05.2019 r.

Photo by Maarten van den Heuvel from Pexels

Inicjatywy Urban Garden, Zielony Wrocław oraz Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego zapraszają w piątkowy wieczór na dach Centrum Handlowego Renoma. Odbędzie tam pierwsza premierowa edycja festuwalu kulinarnego, w czasie którego będzie można spróbować dań stworzonych zgodnie z ideą zero waste. Wstęp bezpłatny.

Zero waste to ruch, który uwrażliwia na problem marnowania jedzenia. Obecnie żyjemy w czasach, gdy wszystkiego mamy pod dostatkiem, ale nie zawsze tak było i niekoniecznie musi tak być w przyszłości. Produkcja jedzenia jest bardzo obciążająca dla naszej planety. Hodowla mięsa czy niektórych roślin (np. awokado) pochłania mnóstwo słodkiej wody pitnej i w efekcie pogłębia kryzys klimatyczny. Dlatego tak ważne jest, by nie marnować nic z tego, co trafia na nasze stoły.

Dlatego inicjatorzy festiwalu postanowili przygotować szereg pokazów kulinarnych, w których „resztki” wrócą na stół i zaskoczą swoją metamorfozą. To nietypowe wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek 31 maja o godzinie 18.00, na dachu wrocławskiej Renomy. Wstęp jest bezpłatny, ale z racji ograniczonej liczby miejsc – udział w wydarzeniu weźmie pierwszych 100 chętnych osób. Od czerwca impreza będzie na stałe wkomponowana w kulinarny kalendarz miasta i zapewne zagości na wrocławskich osiedlach, gdzie nie będzie konieczności zakładania limitu uczestników.

W czasie sobotniej kolacji na dachu Renomy nieoczywiste, najczęściej wyrzucane do śmietnika składniki połączy na oczach widzów Masterchef Mateusz Zielonka. Pojawi się także okazja do uszycia własnych woreczków na zakupy, poznanie walorów wody kranówki, sprawdzenie, jakie produkty można znaleźć w społecznych lodówkach i poznanie mapy Wrocław Nie Marnuje.

To tylko niektóre z atrakcji Festiwalu Osiedla nie marnują, jednego z elementów programu Wrocław, nie marnuje. Jego autorki Sylwia Walendowska Majcher i Katarzyna Górna-Drzewosz oraz Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego zapowiadają, że to będzie inspirujący wieczór, pełen smacznych niespodzianek. Banki Żywności opowiedzą, dlaczego wyrzucamy jedzenie i podpowiedzą, jak to ograniczyć, naukowcy udowodnią, że obierki i liście mają potencjał, a lokalni producenci jedzenia pokażą, jak wybierać to, co najlepsze i najzdrowsze.

Zachęcamy do zajrzenia na dach Renomy i spojrzenia z góry na problem marnowania jedzenia. Warto też mieć na uwadze kolejne edycje, które odbędą się w czerwcu.

Festiwal Osiedla nie marnują
piątek (31 maja), godzina 18:00 – 20:00
CH Renoma