Świąteczny upcycling: Korkowe gwiazdy, anioły, bałwany i choinki

22.11.2018 r.

Korek to bardzo wdzięczny materiał. Można go łatwo pomalować lub połączyć z innymi elementami. Niepomalowany – w naturalnym kolorze – świetnie wkomponuje się w minimalistyczne wnętrza. Tym razem przedstawiamy kilka przykładów na jego świąteczne wykorzystanie.

Do przygotowania ozdób choinkowych z korka wystarczą ozdobne guziki, fragmenty wstążek, kokardek, zwykłe farby akrylowe, klej na gorąco lub igła z grubszą nitką. Ozdoby są banalnie proste, ale do ich wykonania trzeba się odpowiednio wcześniej przygotować – mianowicie trzeba poświęcić trochę czasu na uzbieranie odpowiedniej liczby korków od butelek.

Gdy mamy ich kilkanaście, warto przemyśleć na co je wykorzystamy. Propozycji jest kilka.

1)    Gwiazka – do jej wykonania potrzeba około 13 korków. Wszystkie należy ułożyć w odpowiedniej kolejności rzędami, a następnie połączyć wzdłuż dłuższej krawędzi przy pomocy kleju na gorąco. Na górze wystarczy umocować fragment wstążki do zawieszenia na choince. Malowanie – opcjonalne

2)    Choinka – może zawisnąć na gałązce lub ozdobić świąteczny stół. Do jej wykonania potrzeba około 15 korków. Ponownie łączymy je dłuższymi krawędziami i malujemy na czerwono i zielono, zostawiając jeden korek w naturalnym kolorze.

3)    Bałwan – wystarczą 3 korki, kartonik i wstążki. Na początku może przypominać zwykłego ludzika, dlatego warto dorysować mu nos, guziki i przewiązać kokardkowy szalik na szyi.

4)    Aniołki – jeden aniołek to jeden korek + buźka z modeliny i trochę wstążek. Kokardka średniej wielkości może posłużyć za skrzydła. Należy umocować ją do tułowia, czyli do korka.

W ten sposób z surowca wtórnego powstają świąteczne ozdoby, które nie uszczuplą domowego budżetu i sprawią, że nie będziemy musieli kupować nowych bombek i stroików, których produkcja często sprowadza się do wykorzystania surowców takich, jak szkło i plastik.