Kreatywny upcycling: zamień stare szczoteczki do zębów w mydelniczkę

28.08.2018 r.

Ten upcyclingowy poradnik rozpoczniemy od pytania – jakiej szczoteczki używasz? Plastikowej? Najmocniej rozpowszechnionej we wszystkich sklepach? Jeśli tak – nie wyrzucaj starych szczoteczek. Zachowaj je, by móc stworzyć z nich mydelniczkę. W ten sposób Twoja łazienka zyska nowy gadżet, a plastikowe szczoteczki nie wylądują na wysypisku śmieci, przydając się do czegoś innego.

Do wykonania mydelniczki będziesz potrzebować minimum 6 szczoteczek. Przytnij je do szerokości odpowiadającej szerokości mydła. Odpad – główki szczoteczek z włosiem – wykorzystaj do wykonania platformy, która sprawi, że mydelniczka będzie lekko uniesiona. Platforma może okazać się przydatna, by odseparować mydło od wody, która zbiera się w umywalce. Użyj sznurka i kleju, by połączyć całą konstrukcję. Im więcej kolorów szczoteczek użyjesz – tym bardziej tęczowa będzie mydelniczka.

Chcesz być eko na 100%? Wystarczy, że do przygotowania tej samej mydelniczki użyjesz bambusowych – zamiast zwykłych – szczoteczek do mycia zębów. Bambusowe szczoteczki do mycia zębów są tak samo wytrzymałe, jak te plastikowe – a o wiele lepsze dla środowiska. Przy odpowiednim użyciu szczoteczka może być użytkowana tak długo jak szczoteczka plastikowa. Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na Ziemi, a ponieważ zawiera naturalnie występujące środki przeciwbakteryjne, nie ma potrzeby stosowania nawozów i pestycydów w uprawie. Nie ma więc powodu do zmartwienia tym, że wyprodukowanie tych szczoteczek jest drogie i szkodliwe, bo wymagające obfitych ilości wody. Wręcz przeciwnie – bambusowe szczoteczki kosztują tyle samo, co zwykłe, wystarczają na tyle samo czasu, a ich włosie nie posiada szkodliwych składników.

Co więcej, być może mali użytkownicy szczoteczek zechcą częściej myć nimi zęby, gdy usłyszą, że są zrobione z tego samego drewna bambusowego, za którym przepadają pandy.