Ile lat minie zanim rozłożą się pieluszki, niedopałki papierosów, skórzane buty? Więcej niż myślisz

15.05.2018 r.

Bardzo łatwo żyć w nieświadomości jak wiele odpadów produkujemy i jak ciężko jest środowisku poradzić sobie z rozkładem resztek jedzenia, opakowań, czy zużytych produktów do higieny osobistej. Zazwyczaj wkładamy je do kosza na śmieci i wydaje nam się, że w ten sposób magicznie znikają. Nic bardziej mylnego. Sprawdź jak długo trwa życie odpadów.

Odpady dzielimy na biodegradowalne i niebiodegradowalne. Większość biodegradowalnych, czyli tych, z których rozkładem mogą poradzić sobie mikroorganizmy, trafia do pojemników na odpady zmieszane. Nie oznacza to jednak, że środowisko radzi sobie z nimi w mig. Większość odpadów roślinnych lub papierowych, które mogą wydawać się przyjazne środowisku, tak naprawdę stanowią nie lada wyzwanie. Każda gazeta codzienna lub ogryzek jabłka potrzebuje aż 2 miesięcy na rozłożenie się.

Sprawdź, jak wiele czasu zajmuje rozkład tych grup odpadów:

Odpady organiczne

W zależności od rodzaju żywności, domowe opady mogą rozkładać się przez kilka dni, tygodni lub miesięcy. Co najmocniej przyspiesza ten proces? Posiadanie odpowiedniego kompostownika. Jeśli nie mamy możliwości składowania kompostu, to segregacja i umieszczanie tych odpadów w czarnym pojemniku na odpady „zmieszane” jest drugą dobrą dla środowiska decyzją.

Papier

W przeciętnych warunkach do rozłożenia papieru potrzeba około 2-6 tygodni. Recykling pozwala natomiast zaoszczędzić cenne miejsce na składowiskach, wysypiskach śmieci, co wspiera środowisko w procesie rozkładu i daje szansę na ponowne użycie odzyskanego surowca.

Szkło

Szkło jest dla środowiska wyjątkowo kontrowersyjnym surowcem. Z jednej strony jest najłatwiejsze do odzyskania, przerobienia w nowy produkt i ponownego użytku. Z drugiej strony, gdy szkło trafi na trawę w parku lub lesie, to jego rozkład może zająć ponad milion lat. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że całkowity rozkład jest niemożliwy.

Aluminium

Gdy puszki trafiają na ziemię, to potrzebują około 80-100 lat, by się rozłożyć. Dlatego lepiej je segregować i umieszczać w żółtych pojemnikach na tworzywa sztuczne i metale.

Plastik

Zakopany w ziemi może rozkładać się przez tysiąc lat. Zasadniczo wiele zależy od rodzaju tworzywa użytego w procesie produkcji foliowych toreb, czy plastikowych naczyń. Niektóre produkty rozkładają się nieco szybciej, a niektóre nigdy… Ten drugi przypadek dotyczy zwłaszcza plastikowych produktów, które trafiają do rzek, jezior, mórz, oceanów. Plastik nie jest w stanie rozłożyć się w wodzie. Rozpada się jedynie na coraz mniejsze kawałki – aż do mikroskopijnych rozmiarów – w tej formie nadal stanowi ogromne zagrożenie dla wodnych ekosystemów (zwłaszcza dla żyjących w nich zwierząt).

Nic nie działa na wyobraźnię bardziej niż realne przykłady z życia, dlatego poniżej podajemy długość życia konkretnych produktów codziennego użytku. Co zrobić, by skrócić ten czas? Wystarczy je segregować, w ten sposób przyczyniając się do odzyskania i ponownego użycia części surowców wtórnych oraz ograniczenia miejsca zajmowanego przez wysypiska śmieci.