Za nami Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii. Jak oszczędzać dobrze przez resztę roku?

16.02.2018 r.

15 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii. To rocznica wejścia w życie Protokołu z Kioto, wskazującego działania, które mają na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Oczywistym jest, że spalanie śmieci jest surowo wzbronione. Nie należy robić tego, tłumacząc się gospodarnością czy oszczędnością, gdyż skutki dla środowiska pozostają opłakane. Gdzie możemy zatem szukać oszczędności w naszym gospodarstwie domowym?

Energię cieplną lepiej oszczędzać poprzez nie otwieranie okien (gdy używa się ogrzewania lub klimatyzacji), zakręcanie grzejników podczas wietrzenia, uszczelnianie okien, drzwi i ścian zewnętrznych, używanie regulatora temperatury, zmniejszanie ogrzewania na czas nieobecności w domu.

Drugim źródłem oszczędności może być energia elektryczna. Nawyki związane z wyłączaniem światła, telewizorów, odbiorników radiowych, komputerów i wszelkich innych urządzeń, z których się nie korzysta sprawią, że część pieniędzy zostanie zachowana w portfelu. Konieczne jest jednak: używanie energooszczędnych żarówek i kilka innych drobnych codziennych gestów, takich jak:

  • nie zostawianie ładowarki w kontakcie po odłączeniu urządzenia,
  • gotowanie zawsze pod pokrywką, żeby było szybciej i bardziej ekonomicznie,
  • decydowanie o tym, co chce się wyjąć z lodówki, zanim się ją otworzy.

Nawyki związane z oszczędzaniem wody są chyba najlepiej spopularyzowane. Powszechnie wiadomo, że konieczne jest zakręcanie wody podczas mycia zębów lub branie krótkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie. Natomiast nie każdy wie, że regularne pranie wyłącznie pełnej pralki w niskiej temperaturze może pozwolić nam zaoszczędzić.

Ostatnim źródłem oszczędności może być oczywiście ograniczenie korzystania z samochodu. Jeśli przesiadka na rower jest dla nas zbyt trudna lub niemożliwa, to odpalając samochód, warto wziąć pod uwagę, czy możemy udostępnić komuś wolne miejsce.