Światowy Dzień Gleby. 5 grudnia dniem troski o jeden z ważniejszych zasobów naturalnych

05.12.2017 r.

CC by FAO of the UN, Worldwide Celebrations on WSD 2016, Żródło: Flickr

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Gleby (World Soil Day). Święto zostało zainicjonowane przez FAO, czyli jednostkę ONZ zajmującą się problemem wyżywienia i rolnictwa. Rocznica tego święta przypada zawsze 5 grudnia.

W tym roku hasło Światowego Dnia Gleby brzmi: „Troska o planetę zaczyna się od ziemi”. Te słowa powinny przypomnieć każdemu, że gleba jest skończonym zasobem naturalnym. Z perspektywy przeciętnej długości życia człowieka, można powiedzieć nawet, że gleba jest zasobem prawie nieodnawialnym. Co więcej, pomimo istotnej roli, jaką odgrywa w życiu człowieka następuje ogólnoświatowy wzrost degradacji zasobów gleby spowodowany niewłaściwymi praktykami zarządzania oraz presją populacyjną powodującą niezrównoważoną intensyfikację wykorzystywania tego zasobu.

Działania Światowego Dnia Gleby 2017 mają na celu przekazanie wiadomości na temat znaczenia jakości gleby dla bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowych ekosystemów i dobrobytu człowieka. W tym roku obejmują one:

  • wydanie publikacji naukowych,
  • organizację wydarzeń edukacyjnych na całym świecie w dniu 5 grudnia 2017r.,
  • dialog polityczny na rzecz globalnego zaangażowania, zrównoważonego zarządzania glebą, zdrowych ekosystemów i wyzwań związanych z dobrostanem człowieka.
  • materiały kampanii do bezpłatnego pobrania i rozpowszechniania (dostępne na stronie FAO).

Z ciekawszych inicjatyw, które pozwoliły w tym roku uczcić Światowy Dzień Gleby, to międzynarodowy konkurs fotograficzny oraz warsztaty dla dzieci, które zorganizowało krakowskie Centrum Edukacji Gleboznawczej – Muzeum Gleb.