Rodzinny Dzień Ziemi w PSZOK przyciągnął tłumy mieszkańców

03.10.2017 r.

Rodzinny Dzień Ziemi w niedzielę, 24 września 2017 r. w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Kazimierza Michalczyka 9 przyciągnął tłumy mieszkańców. Piknik zorganizowała spółka miejska Ekosystem, zajmująca się gospodarką odpadami we Wrocławiu, ale także edukacją ekologiczną. I właśnie taki charakter miała impreza.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się akcja „Wymień zużyte na zielone”. Wrocławianie chętnie pozbyli się wysłużonego drobnego sprzętu RTV i AGD, za który otrzymali sadzonki ziół. Dodatkowo firma odbierająca elektrośmieci Waste Service udzielała mieszkańcom porad dotyczących prawidłowego zagospodarowania odpadów. Na wszystkich gości czekał też certyfikowany „e –kompost” z Kompostowni Odpadów Zielonych przy ul Janowskiej 51 we Wrocławiu, który z powodzeniem może zostać wykorzystany na działce czy w ogrodzie do użyźnienia gleby.

Dla zwiedzających przygotowano  masę atrakcji, które szczególnie ucieszyły najmłodszych. Wystawcy biorący udział w pikniku zorganizowali konkursy i kreatywne warsztaty. Rodzice z dziećmi tworzyli m.in. stroje z odpadów podczas konkursu mody upcyklingowej czy ekologiczną grę planszową. Można było też zagrać w warcaby z nakrętek czy nadać drugie życie odpadom, tworząc m.in. oryginalny ozdoby domowe.  Dzieci z zainteresowaniem obserwowały pracę pojazdów do odbioru śmieci i sprzątania miasta. W końcu, który z chłopców nie marzył, by zasiąść za kierownicą śmieciarki?

Mali wrocławianie wybrali też imię dla krasnala, który stanął na terenie PSZOK-u przy ul. K. Michalczyka 9. Propozycji było aż 120, ale ostatecznie nowego skrzata nazwano Recykliusz. Autorzy pomysłów, które zyskały największe poparcie w głosowaniu, otrzymali ekopaczki ufundowane przez firmy biorące udział w rodzinnym pikniku.

Goście spacerowali ścieżką edukacyjną na terenie PSZOK-u, która objaśniła im, co dzieje się z odpadami po wrzuceni ich do kosza. Mogli też zwiedzić muzeum znajdujące się w jednej z hal. Pralka Frania, pierwsze telefony komórkowe, stare gramofony i inne niezwykłe eksponaty zyskały tu drugie życie i służą do poznawania historii przez najmłodszych.

Były gry, zabawy i  bańki mydlane, ale nie zabrakło też tego, co najważniejsze – wiedzy na temat segregacji odpadów, podanej w prosty sposób. Edukacja najmłodszych ma kluczowe znaczenie. Przyniesie efekty na lata, a do rodziców najłatwiej trafić przez dzieci.