Podstawy segregowania odpadów

21.06.2017 r.

Co i jak segregować? Każdemu może zdarzyć się zapomnieć o zasadach segregowania odpadów. W tym krótkim poradniku dowiesz się, który kolor pojemników na odpady odpowiada którym surowcom i czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyrzucać do kosza na śmieci.

 

Niebieski pojemnik – przeznaczony jest na papier. Możesz wrzucić tutaj gazety, papier, zeszyty i książki (ale tylko w miękkich okładkach, twarde należy usunąć), tekturę oraz kartony (uwaga: te po napojach i mleku wyrzucamy do pojemnika na tworzywa sztuczne).W tym pojemniku nie powinny znaleźć się metalowe (zszywki, spinacze) i plastikowe elementy.

Żółty pojemnik - przeznaczony jest na metal i plastik. Do niego wrzucamy opakowania z tworzyw sztucznych, plastikowe butelki i nakrętki, kartonowe opakowania po sokach i mleku, reklamówki i puszki z aluminium (między innymi te po napojach).

Zielony pojemnik - szkło kolorowe i białe. Zalecamy uprzednie umycie wyrzucanych pojemników.

Pojemnik brązowy – odpady zielone. Do niego wyrzucamy liście, kwiaty i rozdrobione gałązki. Nie powinny znaleźć się w nim odpady takie jak: skorupki po jajkach, popiół i ziemia.

Czego nie wyrzucać do kosza?

- baterii i akumulatorów,

- odpadów wielkogabarytowych

- sprzętu elektronicznego,

- świetlówek,

- lekarstw oraz opakowań po lekarstwach.

Masz więcej wątpliwości? Przeczytaj nasz Ekoporadnik.