Radosna gala finałowa projektu „Wrocławskie dzieci uczą segregować śmieci” za nami

23.05.2017 r.

22 maja 2017 r. podsumowaliśmy XII edycję projektu ekologicznego „Wrocławskie dzieci uczą segregować śmieci”, który od 2004 r. realizowany jest we wrocławskich szkołach i przedszkolach pod patronatem Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Przy dźwiękach piosenki „Segreguj śmieci, wołają dzieci” o godz. 11.00 w Ogrodzie Staromiejskim ruszył radosny i barwny korowód Ekoludków. W tej roli wystąpili uczniowie i przedszkolaki ubrani w pomysłowe stroje, wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Później na dzieci czekały liczne atrakcje, m.in. występy zespołów dziecięcych, konkurs na ekostrój, warsztaty ekologiczno-przyrodnicze i malowanie twarzy. W Ogrodzie stanęła też wystawa, na której zaprezentowane zostały zwycięskie prace w konkursie na plakat i hasło ekologiczne.

Na wspólnym stoisku Ekosystemu i Fundacji Ekopotencjał zorganizowaliśmy konkurs, którego celem było przypomnienie zasad segregacji śmieci. Pytania o to, gdzie wrzucić karton po mleku, co zrobić ze zużytą żarówką, gdzie przekazać stary telewizor nie stanowiły dla dzieci najmniejszego problemu. Każdą poprawną odpowiedź nagradzaliśmy gadżetami, wśród których znalazły się m.in. ekoporadniki i ekologiczne książeczki „Jak Jaś i Małgosia dbali o Wrocław”.

W bieżącej edycji projektu hasło przewodnie brzmiało: „Jak racjonalnie i rozsądnie zagospodarowywać odpady”. Jej celem było uświadomienie dzieciom i młodzieży problemu nadmiernej ilości odpadów. Przez cały rok w 50 wrocławskich placówkach oświatowych odbywały się warsztaty i zabawy, w trakcie których dzieci uczyły się, jak umiejętnie segregować odpady, dowiedziały się też jak wykorzystywane są surowce wtórne. Projekt miał na celu kształtowanie postawy ekologicznej przez wskazywanie mądrych i rozsądnych działań na rzecz ochrony środowiska.

Realizacja zadań była możliwa dzięki wsparciu i zaangażowaniu instytucji i partnerów projektu: Ekosystemu, Straży Miejskiej, Fundacji Reckal oraz Grupie Ratownictwa Medycznego PCK.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!