Palenie śmieci – komu zgłosić, jakie obowiązują kary?

18.01.2017 r.

Sezon grzewczy w pełni. Ponieważ jakoś powietrza w ostatnich tygodniach znacznie się pogorszyła warto przypomnieć o jednym z powodów tej sytuacji – paleniu śmieci.

Straż miejska może być informowana o zdarzeniach takich jak palenie śmieci. Jeśli zauważymy, że ktoś zatruwa okolicę powinniśmy to zgłosić.
Osoby złapane na gorącym uczynku zobowiązane są do zapłacenia grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych oraz odbycia kary 30 dni aresztu lub zapłacenia mandatu w wysokości 500 złotych. Funkcjonariusze mogą wejść do mieszkań i domów w celu sprawdzenia czy nie pali śmieci w piecu, pobrać próbki oraz zażądać okazania rachunków za wywóz śmieci (art. 323 Prawa ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r.)

Należy pamiętać, że w piecu nie można palić odpadami takimi jak: plastikowe pojemniki i butelki po napojach, zużyte opony, inne odpady z gumy, przedmioty z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem, sztuczne skóry, opakowania po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowania po farbach i lakierach, pozostałości farb.