Oddaj stary telefon i pomóż przetrwać okapi. Zbiórka elektroodpadów w ZOO

01.12.2016 r.

Jeszcze tylko do końca grudnia ZOO Wrocław zbiera elektroodpady. Uzyskane z recyklingu pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie okapi.

Organizatorzy nie bez powodu zdecydowali się na wykorzystanie zbiórki elektroodpadów w akcji ratowania okapi. Do produkcji telefonów komórkowych używa się cennych i rzadkich metali. To między innymi tantal, złoto, wolfram i cyna, które pozyskiwane są kosztem środowiska naturalnego – siedlisk wielu gatunków roślin i zwierząt.

Tantal na przykład, służy do produkcji bardzo małych kondensatorów, niezbędnych do działania prawie wszystkich urządzeń elektronicznych (w tym telefonów komórkowych i komputerów). Uzyskuje się go z rudy koltanu wydobywanej w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Nigerii, Rwandzie, Ugandzie, Australii, Brazylii czy Kanadzie.

Wydobycie tych wszystkich cennych złóż metali powoduje bezpośrednie zanieczyszczenie środowiska, czego skutkiem jest wymieranie wielu gatunków. Jednym z nich jest OKAPI (Okapia johnstoni), niezwykle rzadki ssak z rodziny żyrafowatych, którego można spotkać w lacach Ituri i Maiko w Demokratycznej Republice Kongo.

Zoo zdecydowało się pomóc zagrożonym gatunkom z tego obszaru, organizując zbiórkę elektroodpadów.

Na czym polega akcja?

Wystarczy oddać stary telefon do recyklingu w ZOO we Wrocławiu, bez konieczności kupowania biletu i wchodzenia na teren ogrodu. W Punkcie Obsługi Klienta od 18 października do końca 2016 roku znajduje się specjalna puszka, do której można wrzucić aparat. Dodatkowo, uzyskane z recyklingu pieniądze, bezpośrednio pomogą ratować okapi, ponieważ trafią do rezerwatu w Kongo (The Okapi Wildlife Reserve).