Wrocław Zbiera Kartoniki!

30.11.2016 r.

 

Już 9 i 10 grudnia w HUMANITARIUM odbędzie się wyjątkowa akcja ekologiczna – Wrocław Zbiera Kartoniki. Jej idea jest jasna – jak najwięcej zużytych opakowań po żywności, zwłaszcza płynnej (czyli kartoników) powinno trafić do recyklingu. W papierniach można bowiem odzyskać papier z kartoników, a włókna celulozowe przetworzyć aż siedmiokrotnie.

W ten sposób gromadzimy mniej śmieci i oszczędzamy drzewa (do wyprodukowania „od nowa” 1 tony papieru trzeba bowiem ściąć aż 17 drzew).

Organizatorzy chcą, aby każdy wrocławianin w czasie akcji mógł w niej znaleźć coś dla siebie. Zaplanowano atrakcje dla szkół, czyli konkurs na ekologiczny FlashMob, który trwa do końca listopada. Jego zwieńczeniem będzie koncert zespołu Recycling Band, warsztaty tworzenia instrumentów z odpadów oraz atrakcyjne nagrody indywidualne. Dodatkowo młodzież będzie miała możliwość bezpłatnego odwiedzenia wystaw: „Odnawialne Źródła Energii” z częścią fizyczno-optyczną oraz „Recykling opakowań” w dniu 9 grudnia od 9:30 do 17:30. Grupy szkolne muszą się jedynie zarejestrować telefonicznie w HUMANITARIUM pod numerem telefonu: 71 734 70 00.

Natomiast wszystkich mieszkańców, w tym dzieci od lat 3 HUMANITARIUM zaprasza na wielki piknik ekologiczny w sobotę, 10 grudnia 2016 r. od 10.00 do 18.00.

W programie, poza możliwością bezpłatnego odwiedzenia wystaw, wiele atrakcji dla dzieci:

1. produkcja papieru czerpanego z kartoników po mleku i sokach;
2. upcyclingowe zajęcia plastyczne;
3. projektowanie i malowanie płóciennych toreb ekologicznych
4. tworzenie modelu płuc z odpadów
5. tworzenie ozdób choinkowych z odpadów
6. Tworzenie eko-przypinek

Ponadto planowane są inne atrakcje – konkursy z nagrodami, wyścigi mini-robotów po śmieciowym torze, fotobudkę, malowanie buziek, wyspę nowych technologii, a w jej ramach ciekawe gry (dostępność kilku tabletów dla zwiedzających), malowanie recyklingowo-tekturowego miasteczka, balony i inne zabawy dla dzieci. Dzieci odwiedzi także prawdziwy Święty Mikołaj!

Organizatorem akcji jest Firma Tetra Pak Sp. z o.o. – producent kartoników do płynnej żywności. Współorganizatorem – Urząd Miasta Wrocławia, Centrum Nauki HUMANITARIUM Ogrodów Doświadczeń.

www.zbierajkartoniki.pl, www.humanitarium.eitplus.pl