Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu. Poznaj program wydarzeń

12.10.2016 r.

Trwa V edycja Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu. Celem akcji jest zachęcenie wrocławian do prowadzenia selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Niestety wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę ze szkodliwości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – jeśli trafi on na wysypisko lub, co gorsze, do lasu. W elektrośmieciach znajdują się liczne toksyczne substancje (np. rtęć, kadm, nikiel, ołów), które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu ludzi i zwierząt. Mogą również powodować zmiany klimatu lub powiększanie się dziury ozonowej (izopentan, cyklopentan, freon). Chociaż stanowią zagrożenie, są równocześnie cennym surowcem wtórnym.

Coroczne działania realizowane w ramach akcji są entuzjastycznie przyjmowane przez mieszkańców. W ramach organizowanych już po raz piąty Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu realizowany będzie konkurs dla szkół w formie gry miejskiej. Zapraszamy młodzież szkolną w wieku od 11 do 15 lat do przejścia trasy gry miejskiej, która będzie dostępna od 10 do 28 października. Dodatkową tegoroczną atrakcją są warsztaty ekologiczne organizowane 27 października (czwartek) w godz. 10.00-15.00 w „Centrum Sztuki Wro” przy ul. Widok 7 oraz w „Zespole Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży” MDK im. Kopernika przy ul. H. Kołłątaja 20. Będą to warsztaty projektowania i produkcji przypinek ekologicznych i magnesów na lodówki z papieru, aluminium i folii czyli materiałów, z których np. zbudowane są opakowania wielomateriałowe i nadające się w pełni do recyklingu oraz zabawa polegająca na projektowaniu własnych toreb ekologicznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dnielektrorecyklingu.pl

W trakcie trwania Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu mieszkańcy miasta mogą zgłaszać  zużyty sprzęt elektryczny do odbioru (bezpłatna usługa „elektrośmieciarki”, szczegóły na www.elektrośmieciarka.pl). Akcję zakończy uroczyste podsumowanie wyników w dniu 24 listopada.

Organizatorem Akcji jest firma Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Urząd Miasta Wrocławia, Zespół Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży MDK Kopernik.
Honorowy Patronat nad Akcją Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu objął już tradycyjnie Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia