Elektrośmieci – czym są i co z nimi zrobić?

20.08.2016 r.

Odpady można podzielić ze względu na ich wpływ na środowisko i zdrowie człowieka. Do jednych z najniebezpieczniejszych zaliczyć można elektrośmieci.

Czym są elektrośmieci?

Elektorśmieci to zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, czyli wszystkie niedziałające lub od dawna nieużywane urządzenia zasilane na prąd lub baterie. Do elektrośmieci zaliczyć więc można: urządzenia AGD, sprzęt oświetleniowy, zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy, sprzęt audiowizualny, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny itp.
Elektrośmieci zaliczane są do odpadów niebezpiecznych ponieważ zawierają trujące substancje. Z tego powodu należy postępować z nimi inaczej niż w przypadku „tradycyjnych” odpadków (grzywna za wyrzucenie elektrośmieci do kosza może osiągnąć aż 5000 zł).

Co siedzi w elektrośmieciach?

Rtęć, Związki bromu, PCB, R-12 i azbest to tylko niektóre ze szkodliwych substancji, znajdujących się w elektrośmieciach. Po przeniknięciu do organizmu człowieka powodują między innymi zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, zaburzenia czynności nerek oraz funcji rozrodczych, powodują zmiany hormonalne i opóźnienie rozwoju u dzieci, a niektóre z nich wywołują nowotwory.

Co zrobić z elektrośmieciami?

Elektorśmieci nie można wyrzucić do kosza. Możesz je oddać w sklepie przy okazji zakupu nowego sprzętu, w serwisach (często za drobną opłatą), podczas zbiórek elektroodpadów. W celu pozbycia się sprzętów skorzystać możesz również ze skupu złomu lub usługi firmy zajmującej się utylizacją elektrośmieci. Dowiedz się również gdzie znajduje się  punkt zbiórki odpadów niebezpiecznych w Twojej okolicy. Pomoże Ci w tym:

mapa punktów zbiórki odpadów we Wrocławiu

mapa punktów zbiórki w Polsce.