Ekojarmark na Szewskiej zaprasza na warsztaty upcyklingowe

16.03.2016 r.

Podczas bezpłatnych zajęć powstaną wielkanocne palmy oraz biżuteria z surowców pochodzenia wtórnego. Goście jarmarku będą mogli zaopatrzyć się w ekologiczne produkty żywnościowe, kosmetyki, czy takie gadżety, jak płócienne worki na pieczywo.

Wszystkich amatorów zdrowego i ekologicznego jedzenia zapraszamy na plac przy Szewskiej, gdzie szereg wystawców zaprezentuje węgierskie smakołyki, kresowe delicje, polskie wina ekologiczne i wiele innych produktów.

Ekojarmark na placu przy ulicy Szewskiej potrwa od 16 do 25 marca. Wiosenna edycja EkoJarmarku rozpocznie się warsztatami upcyklingowymi, podczas których powstaną wielkanocne palmy. Uczestnicy użyją wyłącznie surowców pochodzenia wtórnego, czyli: guzików, tasiemek, filcu, patyków. Świąteczne ozdoby będą powstawać 16 marca na placu, przy ulicy Szewskiej, między godziną 11.30 a 14:00. Wstęp bezpłatny!

Kolejne twórcze zajęcia odbędą się 19 i 20 marca o godzinie 15:00. Organizatorzy zapraszają na bezpłatne warsztaty weekendowe na Szewskiej. Upcyklingowe szaleństwo poprowadzi ReGlass. Chętni będą mogli własnoręcznie wykonać oryginalną biżuterię lub podstawkę pod kubek z surowców pochodzenia wtórnego. Uczestnicy proszeni są o wzięcie ze sobą korków i zawleczek.

To będzie już 25 edycja wrocławskiego EkoJarmarku. Za każdym razem stanowi on okazję do nabycia unikatowych produktów i bezpośredniego spotkania z rolnikami i rzemieślnikami, którzy chętnie opowiadają o tajnikach swojej pracy. Podczas tegorocznej wiosennej edycji na jarmarcznych stoiskach pojawiają się m.in. wyroby rękodzielnicze, oryginalne płócienne worki na pieczywo, które mogą zastąpić jednorazowe foliowe opakowania, ręcznie wykonane maskotki i poduszki z wkładem antyalergicznym, domki dla owadów oraz węgierskie smakołyki, czy kresowe delicje. Tradycyjnie nie zabraknie także bogatej palety naturalnych kosmetyków, ziół, przypraw i polskich win ekologicznych.