Dzieci dla Środowiska: cykl warsztatów upcyklingowych w BarBarze. Ruszyły zapisy!

29.02.2016 r.
BarBara

Od poniedziałku rozpoczynają się zapisy do udziału w kolejnym miejskim projekcie ekologicznym „Dzieci dla Środowiska”. Przez trzy niedziele w Barbarze dzieci w wieku 4-12 lat będą mogły uczestniczyć w czytaniach sztuk dla dzieci, oraz w warsztatach upcyclingowych. Znów w ruch pójdą stare butelki, plastikowe torby i kije od mioteł. Z pomocą artystów z Teatru Mała Mi i dzieci niepotrzebne przedmioty otrzymają drugie życie.

Przez dwie niedziele marca – 6, 20 i jedną kwietnia –2 – dzieci w wieku 4-12 lat będą mogły wziąć udział w czytaniach współczesnych sztuk dla dzieci w interpretacji aktorów lalkarzy, z muzyką na żywo, połączonych z warsztatami upcyklingowych. W jedną niedzielę odbędą się dwa czytania –o godz. 11.00 i 16.00. Potrwają ok. dwóch godzin. Udział w nich jest bezpłatny, ale niezbędna jest wcześniejsza rejestracja. W każdym spektaklu udział będzie mogło wziąć 60 dzieci.

6 marca będzie można posłuchać „Księżniczki na ziarnku grochu” wg Marty Guśniowskiej, a dwa tygodnie później poznamy „Historię pewnego przedmiotu” autorstwa Anety Wróbel-Wojtyszko i Adama Wojtyszko.

Jak zapewniają artyści, druga edycja teatralnych spotkań w ramach projektu „Dzieci dla Środowiska” ma być kontynuacją pierwszej. – Aktorskie czytania sztuk teatralnych są nową formą sceniczną, po którą z powodzeniem sięgają teatry w Polsce i na świecie. Absolutnym nowatorstwem w proponowanym  przez nas projekcie ma być performatywne obrazowanie czytanych treści przez aktorów – wyjaśnia Sława Tarkowska z Teatru Małe Mi.

Każdemu ze spektakli mają towarzyszyć lalki, przygotowane specjalnie na to wydarzenie z naturalnych lub pochodzących z recyklingu materiałów. – Ich zadaniem jest pobudzenie dzieci do uważnego i pełnego szacunku przyglądania się otaczającemu nas środowisku – opisuje Sława Tarkowska. Po spektaklu uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w warsztacie, podczas którego wraz z artystami będą mogli stworzyć własnych upcyklingowych bohaterów.

Motto Dzieci dla Środowiska vol. 2: Sztuka budzi emocje i wyzwala nieodkryte pasje, umiejętności i cele. Dlatego też, żeby rozmawiać z dziećmi o ekologii, ochronie środowiska i ponownym, czasami zaskakującym, wykorzystaniu rzeczy, które wydają się „tylko do wyrzucenia” – zaangażowaliśmy właśnie sztukę: teatr, plastykę, muzykę. Chcemy, by spektakle i twórcze warsztaty, które proponujemy dzieciom.

Sztuki, które będą czytane w marcu i kwietniu w Barbarze, były publikowane m.in. w zeszytach „ Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”. Przemawiają współczesnym językiem, są pozbawione szkolnego dydaktyzmu, uwrażliwiają na otaczający świat – w tym środowisko, mówią o rzeczach ważnych, bawią i uczą. Zarówno treść, jak i proponowana przez aktorów forma performatywnych czytań z pewnością zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Zapisy przyjmowane są poprzez uzupełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się tutaj.