„Nie bądź głupi, nie pal śmieci” – startuje nowa kampania środowiskowa Wrocławia

16.02.2016 r.

Jakość powietrza w mieście spada w sezonie grzewczym. Szczególnie przyczyniają się do tego mieszkańcy, którzy palą śmieci w swoich przydomowych piecach. Stąd pomysł zorganizowania kampanii środowiskowej, która właśnie rusza.

Wrocław rozpoczął kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców miasta. Na ulicach zobaczymy plakaty i billboardy, które mają wpłynąć na zmianę postaw i zachowań niektórych mieszkańców.

To, w jaki sposób ogrzewamy mieszkania i domy, ma wpływ na jakość powietrza, a co za tym idzie – na nasze zdrowie. W okresie grzewczym, przez około 70 dni w roku, Wrocław przekracza normy jakości powietrza. Jedną z przyczyn obrazują dane Ministerstwa Środowiska – około 2 mln ton śmieci w Polsce jest spalanych w przydomowych piecach. 62% całkowitej emisji CO2 we Wrocławiu pochodzi z budynków mieszkalnych, komercyjnych i instytucjonalnych.

To czym palimy w piecu, jakiej jakości paliw używamy ma znaczenie. Śmieci powinnyśmy poddawać recyklingowi. Odpady wykorzystywane jako opał zanieczyszczają powietrze, a co za tym idzie – niszczą nasze zdrowie.

Kampania będzie realizować dwa cele. Pierwszy z nich, zilustrowany hasłem „Nie bądź głupi, nie pal śmieci”, ma nakłonić do zmiany nawyków, związanych z paleniem odpadów w piecach. Drugi – „Wrocław wspiera” –  odnosi się  do programu Kawka i dopłaty do 70% kosztów inwestycji przy wymianie na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania.

Program Kawka dotyczy dopłaty do 70% kosztów inwestycji przy wymianie na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania – przyjmowanie wniosków na kolejny rok właśnie wystartowało. Pierwszym krokiem do poprawy sytuacji jest wymiana pieców na ogrzewanie bardziej przyjazne środowisku i mieszkańcom niż ogrzewanie węglowe.