Segregując śmieci, oszczędzamy pieniądze. Ekologiczne sposoby na oszczędzanie

27.01.2016 r.

Gdy brakuje motywacji do segregowania śmieci, warto przypomnieć sobie o tym, że w ten posób nie tylko dbamy o środowisko, ale i o portfel.

Im większa organizacja, tym większy zysk z segregowania odpadów

O tym jak dużo kosztować może wywóz śmieci, każdego miesiąca przekonują się największe organizacje, takie jak przedsiębiorstwa, placówki szkolno-wychowawcze, urzędy, szpitale, przychodnie, lokale usługowe i gastronomiczne. Ilość generowanych przez nie odpadów znacząco przewyższa koszty, jakie ponosi przeciętne gospodarstwo domowe.

Przedstawiciele tych organizacji powinni zatem najlepiej wiedzieć, że na śmieciach da się zaoszczędzić. Wystarczy je segregować. Wszystkie wymienione podmioty, korzystające z usług WPO ALBA S.A., uiszczają opłatę „śmieciową” tylko za odbiór zmieszanych odpadów komunalnych. Nie segregując, pomnażają ilość odpadów trafiających na wysypisko, jednocześnie tracąc sporą ilość pieniędzy.

Opłacalną alternatywą jest zatem segregacja śmieci, która może znacznie obniżyć tę opłatę. W końcu ponad 50% odpadów komunalnych, które wrzucane są do pojemnika na odpady zmieszane nadaje się do recyklingu lub odzysku.

Pakuj dwa razy w to samo

Ilość odpadów możemy zmniejszyć już na etapie robienia zakupów. Wystarczy unikać produktów opakowanych w nadmiarową ilość materiału. Przykładem są choćby serki i jogurty, które prócz plastikowego kubeczka mają jeszcze kartonowe pudełko, czy ciastka zapakowane w karton, plastikową tackę i folię.

Czasem można też po prostu wybrać rodzaj opakowania. Zamiast po piwo w puszcze można sięgnąć po to w butelce zwrotnej. Podobnie jest z mlekiem. Zamiast kartonu – mleko w grubej szklanej butelce zwrotnej. Bądźmy także wyczuleni na to, co wkładamy do kosza na śmieci. Torebki foliowe (zarówno te duże, jak i malutkie) można umyć i przechować na kolejne zakupy lub zapakować w nie drugie śniadanie.

Wykorzystaj w ogrodnictwie

Do odpadów zmieszanych często zdarza nam się wrzucić skoszoną trawę , karton, gazety, zadrukowany papier. Tych rzeczy nie musimy pozbywać się od razu. Wykorzystując je w ogrodzie, na balkonie lub pielęgnując domowe rośliny, zaoszczędzimy na kupowaniu drogich nawozów. Trawę można przerobić na kompost, a papier i karton wykorzystać do ściółkowania grządek.