Jak zorganizować ekologiczny bal sylwestrowy? Podpowiadamy

28.12.2015 r.

W szale zabawy łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach dbania o środowisko. Tymczasem wystarczy zrezygnować z plastikowej zastawy, fajerwerków, czy kupna nowego przebrania ze sklepu, by móc zaoszczędzić pieniądze i wykorzystać surowce wtórne.

 

Co prawda w tym roku na wrocławskim Rynku nie będziemy mieć pokazu fajerwerków, nie mniej – jak co roku – przed sceną zgromadzą się tłumy wrocławian i turystów, którzy przyniosą ze sobą konfetti, serpentyny czy papierowe trąbki. Wszystkie te elementy w krótkim czasie staną się odpadami, a więc warto zadbać o to, by trafiły do koszy na śmieci lub odpowiednich pojemników.

Warto zastanowić się na tym, czy spędzając sylwestrową noc na powietrzu chce się samemu skorzystać z możliwości zakupienia fajerwerków, petard i azjatyckich lampionów. Są one mieszanką substancji chemicznych, które podczas spalania emitują substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Tego rodzaju gadżetami cieszymy się jedynie przez chwilę, po czym pozostają po nich opakowania i spalone odpady, które w najlepszym wypadku trafiają do kosza, budując kolejne góry śmieci lub papierem, plastikiem, i chemikaliami zanieczyszczą powietrze, glebę i wody.

Co więcej, niekoniecznie musimy kupować opakowań serpentyn i konfetti. Możemy zrobić je sami, wykorzystując zużyte opakowania na prezenty. Wystarczy pociąć je w długie wstążki lub malutkie kwadraciki.

Coraz bardziej popularne przebrania sylwestrowe również nie muszą pochodzić ze sklepu. Można nabyć je na jeden wieczór, udając się do wypożyczalni lub wykreować samemu, wykorzystując używane ubrania i dodatki.

Kolejnym problemem są jednorazowe naczynia, które w przypadku takich imprez jak sylwester są przez nas bardzo lubiane, bo oszczędzają nam trud mycia mycia naczyń. W praktyce często okazuje się w ferworze zabawy rzadko są zbierane i segregowane przez organizatorów, którzy zapominają o ich recyklingu. Jeżeli zatem decydujemy się na korzystanie z nich, trzeba przynajmniej pomyśleć o wrzuceniu zużytego naczynia do pojemnika na śmieci (żółty kontener), by nie zaśmiecać otoczenia.

Organizując przyjęcie w domu lepiej jednak wykorzystać szklane naczynia i metalowe sztućce zamiast produktów jednorazowych, a wychodząc na dwór zabrać ze sobą napoje w termosie czy kubku termicznym, a jedzenie w pudełku wielorazowego użytku i własne sztućce. W ten sposób ograniczamy produkcję plastikowych opakowań.