Jak zorganizować ekologiczne święta? Przewodnik

01.12.2015 r.

Nie trudno domyślić się, że świąteczny szał zakupów i przygotowań może przysłużyć się do zwiększenia liczby produktów, a co za tym idzie – do zwiększenia ilości odpadów w naszych domach. Podajemy kilka wskazówek, jak zorganizować eko święta, nie wyrzekając się niczego.

Nawet w święta powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach ekologii: segregacji odpadów, zgniataniu butelek i puszek i oszczędzaniu wody oraz prądu. Prąd z pewnością uda nam się zaoszczędzić, gdy choinkę przyozdobimy światełkami typu LED, które pobierają mniej energii, niż zwykłe. Także ozdoby choinkowe niekoniecznie muszą być wymieniane co rok i dokupowane w sklepie. Warto zrobić własne z naturalnych ekologicznych surowców, takich jak słoma czy szyszki.

Według raportu CBOS „Święta Bożego Narodzenia 2013 – komercyjne czy tradycyjne?” aż 61% Polaków wysyła kartki świąteczne. Chcąc zaoszczędzić papier można wysłać życzenia elektroniczne zadzwonić lub znów wykonać je własnoręcznie z surowców wtórnych. Można wykorzystać do tego niepotrzebne kartony, igliwie, suszone rośliny. Również nieużywane wazony i słoiki mogą zostać udekorowane w stylowe świeczniki lub pojemniki na pierniki. Wystarczy użyć do tego kolorowej słomy, starych materiałów czy koronek, które przyozdobią szkło i stworzą rodzinny nastrój.

Najprzyjemniejsza część świąt może okazać się również najgroźniejszą dla środowiska. Mowa tu o prezentach, które wybieramy nierozważnie lub opakowujemy w zbyt dużą ilość papieru ozdobnego, który często niepotrzebnie marnujemy rozrywając papier, czy pozbywając się torebek i pudełek. Wystarczy, że pakując i rozpakowując prezenty będziemy robić to bardzo ostrożnie, bo wielu opakowań można użyć wielokrotnie. Warto zachować ozdobne torby, papier czy wstążki, które mogą zostać wykorzystane podczas kolejnych świąt.

Nie bez znaczenia dla środowiska jest również to, co kupujemy w prezencie świątecznym. Duża część zabawek dla dzieci zasilana jest na baterie. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę i zastanowić się nad kupnem tych produktów, które mają możliwość wielokrotnego ładowania. W ten sposób ograniczamy liczbę niebezpiecznych odpadów.

Jeśli decydujemy się na nowy sprzed elektroniczny, RTV lub AGD należy oddać niepotrzebne już elektrosprzęty, które zostały zastąpione nowymi produktami, do przeznaczonych do tego celu punktów. Waga elektrorecyklingu jest ogromna. Wystarczy uświadomić sobie, że recykling jednego telefonu zaoszczędza energię potrzebną do oglądania telewizji przez ponad 7 dni.

Prezenty, podobnie jak świąteczne ozdoby, możemy przygotować własnoręcznie z naturalnych lub odzyskanych surowców.
TUTAJ znajdują się instrukcje, które pomogą w ich stworzeniu.