Sukces IV Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu – 5 ton elektroodpadów trafiło do recyklingu

25.11.2015 r.

26 listopada o godzinie 12:30 odbędzie się gala podsumowującą IV Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu. Podczas Gali zostaną wręczone nagrody, które wrocławianie zdobyli w konkursach towarzyszących akcji.

Gra miejska, zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wśród mieszkańców oraz kampania edukacyjna w formie animowanego spota wyświetlanego w środkach masowego transportu we Wrocławiu to filary tegorocznych IV Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu.

W ramach Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mieli możliwość wzięcia udziału w cieszącej się zainteresowaniem, Grze miejskiej. Stanęli też przed dodatkowym wyzwaniem. Ich zadaniem było zorganizowanie w swoich lokalnych społecznościach kampanii promującej zbiórkę elektroodpadów. Każdy, kto miał do oddania powyżej 20kg zużytego sprzętu mógł skorzystać z bezpłatnej usługi odbioru ZSEiE z domu pod nazwą „Elektrośmieciarka” (www.elektrosmieciarka.pl).

Za zgłoszony przez mieszkańców sprzęt szkoła otrzymywała punkty. Wybrane placówki dydaktyczne decydowały też, że same przeprowadzą zbiórkę na terenie szkoły (po sprzęt oczywiście przyjechał kierowca i zabrał do zakładu przetwarzania). W tej kategorii organizatorzy przyznali dodatkowe nagrody, a dzieci wykazały się ogromną kreatywnością. Zespoły uczniów przygotowały plakaty i ulotki zachęcając swoich sąsiadów by zgłaszali sprzęt do bezpłatnego odbioru oraz tłumacząc dlaczego z tego typu odpadem należy się obchodzić w specjalny sposób. Łącznie, dzięki działaniom młodzieży, blisko 5 ton elektroodpadów trafiło do recyklingu.

Organizatorzy wsparli młodzież emisją specjalnie przygotowanego spota. Od 20 października przez dwa tygodnie w większości autobusów we Wrocławiu można było obejrzeć krótki i humorystyczny filmik o tym, co można zrobić z elektrośmieciami aby mieć pewność, że trafią do przetworzenia.
Ta społeczna reklama dotarła do wielu tysięcy wrocławian i wierzymy, że jej efekty będzie widać długo po zakończeniu akcji.

Gra miejska dla szkół, czyli konkurs wykorzystujący metodykę podchodów z zadaniami trwała w tym roku praktycznie przez cały październik. Zgłosiło się do niego aż 41 zespołów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorzy zapewnili wyjątkowo atrakcyjne nagrody – w tym sprzęt elektroniczny (boom boxy, wieże Hi-Fi, drukarki, aparaty fotograficzne, odtwarzacze multimedialne oraz książki dla uczniów). Jury oceniającemu prace konkursowe przewodniczyła Pani Ewa Wolak, posłanka, członkini Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (w Sejmie V-VII kadencji).

26 listopada podczas uroczystego zakończenia Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu w sali widowiskowej Zespołu Szkół nr 14 organizatorzy podsumują działania oraz wręczą nagrody zwycięskim zespołom. Na scenie wystąpią dziecięce zespoły muzyczne i formacje taneczne
z Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, który jest współorganizatorem Akcji.