Posadź drzewo, przynieś elektrośmieci, zabierz do domu sadzonkę

12.11.2015 r.
Wiosna i jesień to doskonały czas na sadzenie drzew. W sobotę, 14 listopada 2015 zapraszamy mieszkańców do powstającego Parku Tysiąclecia na Nowym Dworze, gdzie wspólnie posadzimy ponad 400 drzew (buki, dęby, świerki, sosny, jarzęby) w skupinie. Docelowo w Parku Tysiąclecia posadzimy 10 takich skupin, drzew symbolizujących 10 wieków Wrocławia. Dotychczas w Alei ESK – The World Games posadziliśmy ponad 200 drzew alejowych. 
 
 
1000 drzewek za małe elektrośmieci.
 
Przy okazji sadzenia będzie można także otrzymać drzewko. Nadleśnictwo Śnieżka we współpracy z Ekosystemem rozdaje 1000 małych drzew (świerki, sosny, modrzewie) i krzewy za drobne elektroodpady i baterie. Jeśli masz w domu zbędne małe elektrośmieci (myszki, baterie, kalkulatory, telefony, suszarki, żelazka, latarki itp.) przynieś je ze sobą i wymień na drzewko, które możesz posadzić w swoim ogródku lub na balkonie. 
 
Eletkrośmieci, to urządzenia elektryczne i elektroniczne, zarówno te duże (pralki, lodówki) jak i niewielkie (drobny sprzęt AGD, komputery, narzędzia) zasilane prądem sieciowym, na baterie lub akumulatory. Często znajdują się w nich metale ciężki i wartościowe pierwiastki, które można odzyskać i wykorzystać powtórnie. Segregacja elektrośmieci chroni także środowisko przed zanieczyszczeniem i skażeniem. 
 
Na wszystkich mieszkańców 14 listopada już od godziny 11.00 czeka wiele atrakcji  sportowych, zaczynamy od rozgrzewki fitness, dla dzieci przygotowaliśmy ściankę wspinaczkową, pole do zawodów sumo. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w rola bola i turnballach. Nie zabraknie także II Rundy planszówek oraz mini rajdu na orientacje (dla rodzin z małymi dziećmi). Ponadto podczas eventu odbędą się warsztaty ekologiczne i konkursy przyrodnicze, występy artystyczne zapewni Dom Klutury „Bakara” i Muzyczna Garderoba.  A jeśli komuś zabraknie sił – zapraszamy na grochówkę i gorącą herbatę!

Program:

11.00 – 15.00: atrakcje sportowo-rekreacyjne
12.00 – 15.00: sadzenie drzew

Szczegóły organizacyjne:

- Aleja powstaje w Parku Tysiąclecia w pobliżu ulic Rogowskiej i Granicznej (mapka w załączeniu)
-  ze względu na charakter imprezy i warunki polowe, proszę pomyśleć o odpowiednim stroju: kalosze, rękawiczki, czapka;
- jeśli masz w domu łopatkę, saperkę, szpadel zabierz ze sobą; (zapewniamy ograniczoną ilość szpadli);
-  sadzone będą drzewa o wys. od 1 do 1,5 m. z bryłą korzeniową.Do zobaczenia w Parku Tysiąclecia.


Park Tysiąclecia znajduje się w zachodniej części Wrocławia, jego tworzenie rozpoczęło się w 2000 roku. Powierzchnia Parku Tysiąclecia wynosi około 90 ha. Park położony jest na lewym (zachodnim) brzegu rzeki Ślęzy, która jednocześnie tworzy jego wschodnią granicę. Natomiast od zachodu ograniczony jest Autostradową Obwodnicą Wrocławia.


W Parku Tysiąclecia utworzyliśmy Aleję ESK – World Games, gdzie posadziliśmy wspólnie z mieszkańcami ponad 200 drzew alejowych (dęby szypułkowe i błotne w formie naturalnej i kolumnowej). W rejone Alei ESK – World Games wykonaliśmy nasadzenia towarzyszące (między aleją a torami) ok. 50 szt. drzew (brzozy, sosny, świerki, buki, lipy). Ponadto Zarząd Zieleni Miejskiej wykonał rurowanie 120 mb. rowu w strefie wejściowej od ul. Sukielickiej, mikroniwelację terenu przez cały rok prowadzimy prace porządkowe na powierzchni ok. 17 ha. parku.


Organizatorami wydarzenia są Miasto Wrocław, Zarząd Zieleni Miejskiej, Lasy Państwowe, Ekosystem i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.