Co powstaje z recyklingu? Kołpaki, czajniki, plomby dentystyczne i instrumenty muzyczne

28.10.2015 r.

fot. Mr.TinDC/ (CC BY-ND 2.0)/ flickr.com

Nasze złe przyzwyczajenia, które ujawniają się podczas wyrzucania śmieci, bywają naprawdę nieekonomiczne. Zwykłe szklane butelki, wyrzucane do pojemnika na szkło, a nie do kontenera na odpady zmieszane mogą znacznie ograniczyć zużycie energii, a z plastiku może powstać na przykład bluza z polaru. 

Szkło i aluminium można przetwarzać nieskończoną ilość razy, a i tak często lądują w odpadach zmieszanych, zamiast w odpowiednim pojemniku. Produkcja aluminium jest kosztowna, a więc tym bardziej opłaca się nam poddawać ten surowiec recyklingowi w stu procentach. W przypadku aluminium jest to o tyle ważne, że produkuje się je z rud boksytu, co jest drogim przedsięwzięciem.

Z kolei recykling szkła pozwala ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy 100 watowej żarówki! Tymczasem statystyczny mieszkaniec Polski wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie.

Podobnie jest z plastikowymi butelkami, które zużywamy w ogromnych ilościach. Do ich powstania wykorzystujemy pochodne ropy naftowej, której zasoby są ograniczone, a wydobycie kosztowne. Ekonomicznej jest odzyskiwać zużyte butelki PET. Z nich raz jeszcze mogą powstać np. reklamówki foliowe bądź bluza z polaru, na którą składa się zaledwie 35 takich butelek.

Z tworzyw sztucznych, które poddaje się recyklingowi powstają też takie produkty jak: ubrania narciarskie, plecaki, namioty czy buty. Prócz sortowania śmieci do odpowiednich pojemników możemy też uważniej kupować produkty codziennego użytku. Paradoksalnie im większe opakowanie, tym lepiej dla środowiska. Do wyprodukowania wody mineralnej w butelce o objętości 1,5 litra zużywa się dużo mniej plastiku niż do wyprodukowania trzech butelek po 0,5 litra.

Nie bez powodu dokonujemy również recyklingu elektrośmieci. Ze zużytych telefonów komórkowych można ponownie wykorzystać złoto, platynę, srebro i miedź. A te surowce są niezbędne do produkcji czajników, plomb dentystycznych bądź instrumentów muzycznych. Podobnie zmielone tworzywo sztuczne ze starej lodówki nadaje się do produkcji kołpaków samochodowych, a odzyskany freon do napełnienia nowej chłodziarki. W ten sposób jesteśmy bogatsi o nowe produktu, a szkodliwe substancje zawarte w tych starych nie przedostają do środowiska. Recykling to podwójny zysk.