Ruszyły Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu. Uczniowie zmotywują mieszkańców do zbierania zużytych sprzętów

06.10.2015 r.

Gra miejska, zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wśród mieszkańców oraz emisja spotu edukacyjnego w autobusach i tramwajach we Wrocławiu to filary tegorocznych Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu. Akcja rozpoczęła się 5 października i potrwa do 26 listopada.

Na tę edycję zaplanowane są aż dwa konkursy dla szkół. Pierwszy z nich to gra miejska, a drugim jest zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, do której dzieci nakłonią mieszkańców miasta, dzięki samodzielnie przeprowadzonej kampanii społecznej. Szkoła, której uda się pozyskać najwięcej elektroodpadów uzyska dodatkowe punkty i będzie miała szansę na cenne nagrody.

Gra Miejska to uwielbiany przez uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów konkurs, który ma formę podchodów. Młodzież na podstawie podpowiedzi ma za zadanie odnaleźć sześć plansz konkursowych i rozwiązać zagadki, które się na nich znajdują. Do przejścia jest około 3 km, co zajmuje około dwóch godzin lekcyjnych. Razem do rozwiązania przygotowano sześć zagadek. Do wygrania są atrakcyjne nagrody – boom boxy, drukarki oraz odtwarzacze multimedialne.

Kolejnym konkursem, w który mogą zaangażować się uczniowie jest kampania społeczna, nakłaniająca do zbiórki zużytego sprzętu. Szkoły otrzymają dodatkowe punkty w grze, gdy wrocławianie zgłoszą do odbioru poprzez „Elektrośmieciarkę” ( www.elektrosmieciarka.pl) co najmniej 300 kg sprzętu (waga uśredniona w przeliczeniu na każdy zespół z danej szkoły). Dzieci mogą też zbierać drobny sprzęt w szkole – jeśli uzyskają co najmniej 20 kg, mogą zgłosić go do odbioru i zyskać punkty.

Szkoła może wygrać nawet bez aktywnego udziału w grze miejskiej. Jeśli mieszkańcy zgłaszając sprzęt do odbioru (na www.elektrosmieciarka.pl lub telefonicznie pod numerem 12 292 66 66) podadzą dane szkoły – ta otrzymuje punkty. Ich ilość decydować będzie o przyznaniu nagród. Minimum logistyczne do zgłoszenia odbioru elektroodpadów to znów 20 kg. Szkoły mogą wziąć udział w obu kategoriach konkursowych łącznie lub tylko w jednej, wybranej. Nagrody otrzymają trzy szkoły z Wrocławia, na konto których zostanie odebrana największa ilość zużytego sprzętu, w okresie trwania konkursu.

Kolejnym elementem obchodów Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu będzie spot edukacyjny, który od 20 października zagości we wszystkich autobusach we Wrocławiu. Spot opowiada o tym, co należy zrobić ze zużytym sprzętem elektryczny i elektronicznym. Ta społeczna reklama dotrze do wielu tysięcy Wrocławian.

Patronat Honorowy nad akcją objął już tradycyjnie Prezydent Wrocławia, Pan Rafał Dutkiewicz. Jej Organizatorem jest firma Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. a współorganizatorami: Wydział Środowiska i Rolnictwa UM oraz Centrum Kulturalne Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu. Więcej informacj o samej akcji oraz o konkursach można przeczytać w serwisie:  www.dnielektrorecyklingu.pl

Recykling elektrośmieci – film instruktażowy