Jak uczyć dzieci segregacji odpadów? Pomysły na zabawy edukacyjne

16.09.2015 r.

Kto zagląda do zakładki Ekosystem dla Dzieci ten wie, że z puzzli i układanek udało nam się zrobić narzędzie służące edukacji ekologicznej. W tym tekście podpowiemy rozwiązania na podobne zabawy w domu, tyle że bez konieczności używania komputera.

Recyklingowe zabawki

Wraz z modą na stare imiona, do łask wracają również stare zabawki. Dzieci z pewnością nie pogardzą konikiem bujanym ze strychu, zamiast nowej hulajnogi. Jeśli zamarzą o kolejce to również nie ma powodu, by od razu biec do sklepu. Można zrobić ją z opakowań po produktach spożywczych. Do skonstruowania lokomotywy przydadzą się butelki po jogurtach pitnych, opakowania po serkach homogenizowanych i karton po mleku. Za wagon posłuży opakowanie po maśle, a w roli kół mogą wystąpić nakrętki.

Akcesoria z odzysku

Znalezienie nowego zastosowania dla zużytych opakowań to bardzo kreatywne wyzwanie. Powszechnie znane są już plastikowe butelki, które zamieniają się we wzorzyste flakoniki dla kwiatów, kartony po mleku pełniące funkcję skarbonki na oszczędności, czy rzeźby wykonane z masy papierowej. My polecamy jednak upolowanie kilku puszek, na przykład po pomidorach. Umyte, pozbawione wierzchnich pokrywek i rozcięte pionowo na pół, można przymocować do ściany jedno obok drugiego – w rzędach. Tak stanowić będą ciekawy „narzędziownik” – schowek na kredki, pastele, ołówki, pędzle.

Edukacyjne zabawy ruchowe

Do lasu można chodzić nie tylko na grzyby, ale też na polowanie śmieci. Każde dziecko może zostać łowcą konkretnego „gatunku”, a śmieci staną się łupami. Będziemy mieć zatem łowców szkła, plastiku, metalu i papieru. Samo wyrzucanie śmieci również może być frajdą, a nie tylko obowiązkiem. Wystarczy zorganizować dzieciom rozrywkę w postaci skakania na opakowania w celu zgniecenia ich, a następnie rajd do kontenera, by wyrzucić śmieci.

Zakupy również nie muszą być monotonne. Można urozmaicić je, polecając dzieciom szukanie produktów, których opakowania będą stworzone tylko z jednorodnych materiałów. Dzieci będą zatem wybierać nie tyle spośród tego, co lubią, ale wybiorą to, co jest przyjazne dla środowiska. I żeby była jasność – odpadają wszystkie ciastka opakowane w plastikową tackę, owinięte białą folią i zapakowane w kolorowy karton! Trzymamy się też z dala od serków lub jogurtów, które oprócz plastikowego pudełeczka mają jeszcze kartonowe opakowanie.

Tym najbardziej zaangażowanym w segregowanie śmieci polecamy zrezygnować z trzymania w domu jednego kubła na odpadki zmieszane. Zamiast niego warto wprowadzić pojemniki oznakowane na wzór ulicznych kontenerów. W ten sposób dzieci częściej będą mieć do czynienia z zielonymi, żółtymi i niebieskimi śmietnikami, co lepiej pomoże im zapamiętać ich funkcje.